BANJALUKA, Ekonomska kriza koja je donijela pad i do tada niskog standarda stanovništva nije uticala na najbogatiji sloj društva koji je nastavio sa luksuznim životom, čemu svjedoči i odlična prodaja skupocjenih automobila u prošloj godini među kojima su neki vrijedni i 300.000 maraka.
Zanimljivo je da bogataši ne štede novac za skupe automobile, iako BiH ima tek tridesetak kilometara autoputa. BiH se zbog putne mreže našla na meti ismijavanja autora filma “Društvena mreža” o osnivaču “Fejsbuka” Marku Zukerbergu koji su stanje u zemlji opasali rečenicom: “Ej, pa ovi u Bosni nemaju ceste, ali imaju ‘Fejsbuk'“.
Prema podacima nadležnih institucija u BiH je prošle godine registrovano 3.739 novih luksuznih automobila, a među njima je veliki broj skupljih od 100.000 maraka.
S obzirom na to da je prosječna plata tek nešto viša od 800 maraka takvi automobili nedostižni su za ogromnu većinu stanovnika. Prosječno plaćeni radnik za automobil od 100.000 maraka trebalo bi da radi čak 12 godina.
Prema podacima Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH, u Republici Srpskoj lani je registrovano 926 novih automobila, u FBiH 2.653, a u Brčko distriktu 88.
Omiljeni novi automobili ovdašnjih kupaca su iz porodica “Škoda”, “Folksvagen” i “Audi”, a najbogatiji od prošle godine vole da se voze u najnovijim modelima “poršea” i “ferarija” koji koštaju nekoliko stotina hiljada maraka.
U Srpskoj je prošle godine registrovano čak pet novih “poršea”, dok je u FBiH u isto vrijeme kupljeno 17 novih automobila čije se cijene na tržištu kreću između 100.000 i 200.000 maraka.
Najskuplji automobil prošle godine kupljen je u Stocu, a radi se o “ferariju” vrijednom više od 300.000 maraka. Zanimljivo je da se za taj novac u Banjaluci može kupiti stan od oko 150 kvadrata.
Jedan od najskupljih automobila koji su kupljeni prošle godine registrovan je u Ugljeviku, a radi se o “porše panameri” čija je vrijednost oko 230.000 maraka.
Prošle godine su registrovana i dva nova “aston martina” čija je cijena na tržištu oko 160.000 maraka, ali nema podataka iz kojeg grada su njihovi vlasnici.
Stanovnici RS kupili su prošle godine i tri džipa “X6” – posljednju generaciju terenca koji je izašao sa proizvodnih traka njemačkog giganta BMW čija cijena iznosi oko 140.000 maraka. Dva luksuzna džipa registrovana su u Banjaluci, a jedan u Bijeljini.
Osim ovih skupocjenih vozila u RS je tokom 2010. godine registrovano i 60 novih modela proizvođača “Audi”, a u FBiH 191. Brčaci su prošle godine kupili i registrovali osam novih “audija”.
S obzirom na veliku ponudu koju imaju distributeri “audija” u BiH nema podataka o kojim modelima je riječ, ali je poznato da najjeftiniji koštaju 40.000, dok za najluksuznije modele treba platiti više od 100.000 maraka.
Dok je prodaja novih automobila prilično imuna na krizu potražnja za polovnjacima je drastično smanjena.
Boris Buha iz auto-kuće “Skudeto” koja se bavi prodajom polovnih automobila kaže da je prodaja prepolovljena.
– Veliki pad je počeo upravo sa prošlom godinom. Narod nema para i sve manje se kupuju polovnjaci. S druge strane vozi se sve više novih automobila – rekao je Buha.
Na banjalučkoj auto-pijaci prodavci kažu da im posao nikada nije išao gore. I kada se pojave kupci, ističu oni, uglavnom umjesto novca nude kompenzaciju.
Stručnjaci ističu da su luksuz i skupe stvari postale statusni simboli koji novobogataše u RS, kao i svuda u regionu, izdvaja u poseban društveni sloj.
– Skup i brendiran automobil postao je znak prestiža i moći novokomponovanih biznismena. U Srpskoj je došlo do značajne socijalne diferencijacije. Imamo najmanje pet odsto bogatih koji su do novca došli za nekoliko godina na lak i sumnjiv način. Oni hoće da se staležno izdvoje od običnog svijeta pa zbog toga kupuju skupe automobile kako bi pokazali svoju moć – objasnio je sociolog Ivan Šijaković.
Prema podacima nadležnih institucija, prosječna starost vozila u BiH je 16,8 godina.
Evropa
Rast prodaje novih automobila zabilježen je i u Evropi i prema podacima Evropskog udruženja automobilske industrije u Evropskoj uniji je u januaru ove godine broj registrovanih novih vozila povećan za 20 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Najveći skok prodaje bio je u Velikoj Britaniji za 48,6 odsto i Njemačkoj za 40,6 odsto. Glas Srpske