BANJALUKA, Četiri autobusa u banjalučkom gradskom prevozu će od 1. januara kao pogonsko gorivo djelimično koristiti biodizel, čime će probiti led u BiH u upotrebi te vrste alternativnog goriva.
Na inicijativu gradske uprave Banjaluka, prevoznici “Bočac turs”, “Autoprevoz”, “Central – kompani” i “Pavlović turs” izdvojiće po jedan autobus u koje će sipati tri odsto biodizela od ukupne količine goriva.
“Ti prevoznici će danas preuzeti po 150 litara biodizela, a na autobusima će stajati naljepnice koje pokazuju da koriste pomenutu vrstu alternativnog goriva”, kazao je Nedeljko Vučen, šef Odsjeka za saobraćaj Administrativne službe grada.
On ističe da upotreba biodizela u odnosu na fosilno gorivo nosi prednost u uštedi, zaštiti životne sredine i očuvanju motora vozila.
Autobusi su prve količine biodizela besplatno dobili od fabrike “System Ecologica” iz Srpca, jedine u BiH koja proizvodi tu vrstu alternativnog goriva. Fabrika, u vlasništvu američke kompanije BEST, izgrađena u oktobru, za sada prerađuje simbolične količine biogoriva iz uljane repice i korištenog ulja, a od marta planira mjesečnu produkciju od 1.000 tona.
“Pored autoprevoznika, dogovoreno je da naše biogorivo koriste vozila Vlade RS i drugih republičkih institucija, te kompanija ‘East Point’ srbijanskog biznismena Zorana Drakulića”, kazao je Borivoje Vukadinović, predstavnik fabrike “System Ecologica”.
Biodizel iz Srpca za sada se, zbog nedostatka domaće sirovine, pravi od uvoznih repromaterijala, s tim da, ističe Vukadinović, razgovaraju s ratarima te opštine o zasadima uljane repice, što bi pomogli kroz obezbjeđenje sjemena i biodizela za poljoprivredne mašine.
“Ova proizvodnja ima budućnost u RS i BiH, ne samo zbog uslova Evropske unije u pogledu njegove upotrebe, već iz čiste ekonomske računice. Naš biodizel biće uvijek deset odsto jeftiniji od običnog dizela”, kazao je Vukadinović.
Dragana Kalabić, pomoćnik ministra za energente u Vladi RS, podsjeća da je projekat proizvodnje biodizela u RS pokrenut početkom 2007. Napominje da je za dostizanje projektovane proizvodnje biodizela u fabrici “System Ecologica”, od 1.500 tona mjesečno, potrebno obezbijediti veće količine domaće proizvodnje uljane repice.
“RS raspolaže pogodnim uslovima za proizvodnju te poljoprivredne kulture. Trenutno su na raspolaganju 243.852 hektara oranica ili 41 odsto neobrađenog zemljišta koje bi se dijelom moglo koristiti za proizvodnju uljane repice”, naglašava Kalabićeva.
Upotreba biodizela
Biodizel je tečno gorivo koje se proizvodi od biljnih ulja i masti, a kao osnovna sirovina u najčešćem slučaju je zrno uljane repice i suncokreta.
EU od svojih članica zahtijeva obezbjeđenje minimalnih proporcija biodizela i ostalih obnovljivih goriva na svojim tržištima i to 5,75 odsto do 31. decembra 2010. godine. Biodizel se obično koristi kao miješano gorivo s nekim drugim (od tri do 20 odsto u ukupnoj smjesi), a za njegovo korištenje nisu potrebne nikakve prepravke na motorima vozila.Nezavisne novine