BEČ, Austrijske firme investirale su prošle godine 22 milijarde evra u inostranstvu, a više od 10 milijardi evra kapitala iz inostranstva investirano je u Austriji, saopštila je Nacionalna banka Austrije (OeNB).
U oba pravca su samo 2007., prije globalne ekonomske krize, tekle veće svote.
„Probleme sa finansiranjem, čini se, preduzeća nisu imala“, navodi OeNB u saopštenju dodajući da su firme direktnim investicijama imale dovoljno raspoloživih sredstava i da su čak izdale vrijednosne papire sa fiksnim kamatama u vrijednosti od 2,5 milijardi evra.
Poslovanja sestrinskih kompanija, takođe, je bilo dobro, pošto su vidljivi tokovi dividende ka Austriji.
Austrijski direktni investitori od svojih sestrinskih preduzeća u inostranstvu dobili su dobit u visini od 6,7 milijardi evra, a moguće je da će, sa zakašnjelim podacima, biti prevaziđen i rekordni rezultat od pretprošle godine kada je dobit iznosila 7 milijardi evra, očekuje OeNB. Iz Austrije je isplaćeno dividendi u inostranstvo u visini od 5,5 milijardi evra.
Inače, od 2006. Austrija dobija veće dividende iz inostranstva, nego što prosljeđuje inostranstvu, odnosno stranim vlasnicima.
Centralna i istočna Evropa izgubile su svoju dominirajuću ulogu kao cilj za investicije austrijskih preduzeća, pošto je prošle godine samo jedna četvrtina, to jest 5,1 milijarda evra, investirana u taj region.
Ovu sliku su promijenile pojedine velike transakcije, kao što je, najveća u prošloj godini, spajanje Porše Holdinga sa VW, koja je širom svijeta bila osma po veličini najveća direktna investicija godine.
Najveća svota iz Austrije investirana je u Holandiju (4,5 milijardi evra), a radilo se o internim kreditima za povećanje likvidnosti koncerna. Zatim slijedi Njemačka sa 3,2 milijardi evra, pa Turska sa 1,8 milijardi evra, zahvaljujući preuzimanju lanca benzinskih pumpi Petrol Ofisi od strane OMV.
Potom slijede Mađarska sa 1,3 milijardi i Rumunija sa 0,9 milijardi evra, prije svega zbog povećanja kapitala na osnovu regulatornih zahtjeva. U Kinu, što je interesantno, je iz Austrije investirano 700 miliona evra.
Kada je riječ o porijeklu stranog kapitala investiranog prošle godine u Austriju prednjači Italija sa 10,4 milijardi evra. Tanjug