BEČ, Mnoga austrijska preduzeća planiraju djelimično izmještanje svoje proizvodnje u inostranstvo, a kao glavni razlog ekonomisti navode privredni rast i strah od carina, pokazuje danas objavljeno istraživanje.
Čak 15 odsto austrijskih industrijskih preduzeća navodi da u narednih pet godina namjerava da izmjesti u inostranstvo dijelove svoje proizvodnje, pokazuje istraživanje ekonomskog instituta “Wifo”.
Razlog za namjere o izmještaju proizvodnje, prema ekonomisti Verneru Helclu nisu manje plate u inostranstvu.
“Velika izmeštanja na osnovu pritiska troškova su usledila u protekloj decniji. Međutim izmeštanje proizvodnje može biti i rezultat rasta. Preduzeća zamenjuju izvoz proizvodnjom u zemljama destinacije”, objasnio je Helcl.
Takođe i šef ekonomskog instituta “Eko Austria” Ulrih Šu naglašava da je uzrok za potrebu izmještanja proizvodnje uslijedila zbog težnje za bliskosti tržištu na kojem se prodaju proizvodi.
“Pojedini svetski regioni se zatvaraju i postoji opasnost od protekcionizma i novih carina”, ukazao je Šu.
Za preduzeća je zbog toga strateški razumno investirati u tržišta na kojima svoje proizvode prodaju.
Istovremeno ekonomisti su jedinstveni u stavu da je vrijeme velikih izmještanja u inostranstvo prošlost i da je dinamika, koja je postojala u godinama oko širenja EU na istok uslijed ekonomske i finansijske krize opala.
To da preduzeća uvijek spekulišu sa preseljenjem u inostranstvo, prema studiji “Wifo”, vezano je i za hroničnim nezadovoljstvom sa administracijom.
Tako su austrijska preduzeća posebno nezadovoljna ubiranjem poreza i provjerom poreskih obaveza od strane finansijske službe, kao i odredbama vezanih za bezbjednost na radnom mjestu.
Naime, 92 odsto industrijskih preduzeća željelo bi fleksibilnije radno vreme, 88 odsto zahtjeva smanjenje poreza i ostalih nameta za radnu snagu. Tanjug