SIDNEJ, Domaćin sastanka Grupe 20 vodećih ekonomija svijeta (G20), Australija, pozvala je danas centralne banke da unaprijed najavljuju predstojeće promjene monetarne politike, da bi se izbjegli šokovi na tržištima u usponu.
Australijski ministar finansija, Džo Hoki, rekao je da želi da samit G20 bude fokusiran na podsticanje privrednog rasta i otvaranje radnih mjesta, dodajući da je uvjeren u dobre rezultate, prenosi agencija Frans pres.
Nacionalne valute brojnih zemalja u usponu, od Argentine do Rusije, Južnoafričke Republike (JAR) i Turske, u posljednjih nekoliko nedjelja su u padu, budući da američki investitori povlače sredstva iz tih zemalja u očekivanju viših prinosa kod kuće, gdje centralna banka pooštrava višegodišnju politiku monetarnog labavljenja.
Zemlje na čelu sa Indonezijom i JAR, koja ne učestvuje na samitu u Sidneju, kao i Meksiko i Brazil pozvale su SAD da budu transparentnije u saopštavanju odluka Fed-a da bi se ublažio uticaj tih odluka na tržišta u usponu.
Američki ministar finansija Džejkob Lu je juče izjavio da motri na globalnu nestabilnost i ohrabruje neke privrede da dovedu svoje finansije u red.
“Primjetna je značajna razlika u tržišnoj situaciji u privredama koje su te odluke donijele i u onima koje nisu”, rekao je on, dodajući da ekonomije u usponu treba da dovedu svoje fiskalne kuće u red i pokrenu strukturne reforme.
Hoki se slaže da države moraju same da pokrenu reforme da bi podstakle privredu, ali navodi da centralne banke najrazvijenijh zemalja svijeta treba bliže da sarađuju i međusobno se obavještavaju o namjerama da promijene kurs monetarne politike, da bi se izbjegle tržišne turbulencije.
Uoči sjednice o globalnoj ekonomiji, u Sidneju su jutros održani bilateralni sastanci na kojima se razgovaralo o najnovijim izvještajima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke.
OECD je juče upozorio da će pad globalne produktivnosti pokrenuti novu eru niskog privrednog rasta, ukoliko ne budu ubrzane reforme tržišta rada, ohrabrivanje investicija u infrastrukturu i strukturne mjere za podsticanje domaće tražnje.
Hoki apeluje na kolege ministre da dogovore ciljeve bržeg globalnog privrednog rasta, navodeći da vjeruje da svjetski bruto domaći proizvod može biti uvećan za najmanje dva odsto u odnosu na sadašnju petogodišnju prognozu.
Podaci OECD pokazuju da je rast razvijenih privreda prošle godine usporio na 1,3 sa 1,5 odsto iz 2012. Tanjug