SOFIJA, Bugarske atomske centrale “Kozloduj” i “Belene”, koja je u izgradnji, bezbjedne su i izdržljive u svim nepredviđenim prirodnim i proizvodnim uslovima, pokazala je kontrola putem “stres testova”.
Načelnik Odsjeka za bezbjednost pri centrali “Kozloduj” Plamen Vasilev rekao je da su “stres testovima” bili podvrgnuti treći i četvrti reaktori koji su zaustavljeni, zatim aktivni peti i šesti, kao i depoi za suvo i morko uskladištenje određenog atomskog goriva.
“Zaključeno je da je nukleraka `Kozloduj` izdržljiva na sve ekspremne uticaje”, rekao je Vasilev za bugarske medije.
On je pojasnio da su “stres testovi” obuhvatili procjenu bezbjednosti prilikom zemljotresa, poplava, temperaturne amplitude i bure.
Vasilev je rekao da postoji organizacija upravljanja u slučaju eventualnih teških havarija, ali i navedene mjere koje dopunski obezbjeđuju sigurnost rada atomskih uređaja.
“Razrađen je havarijski sistem u slučaju eventualnog kidanja željeznih vrata kod Kladova, budući da se nalaze u blizini Dunava, a preduzete su i mjere isporuke još dva dizel generatora i montiranje rekombinatora u nukleranoj zoni”, dodao je Vasilev.
Bugari su izvršili “stres testove” i na projektu izgradnje druge nuklearke “Belene” iako to nije bilo obavezno, jer još ne posjeduje licencu regulacionog organa.
Jordan Georgiev, stručnjak Nacionalne elektro kompanije koja će graditi nuklearku “Belene”, rekao je da je provjera izvršena jer je Evropska komisija zatražila testove i sa nukleranih reaktora treće generacije koji će biti ugrađeni u novom projektu.
“Rezultati su pokazali da će nukleraka `Belene`, sa dva 1.000 megavatna reaktora biti bezbjedna u svim mogućim dešavanjima – prirodnim i havarijskim”, dodao je Georgiev.