BANJALUKA, Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u BiH Ruben Atojan izjavio je da će formiranje vlasti u Federaciji BiH i na nivou BiH olakšati dijalog sa ovom finansijskom institucijom, ali da je za nastavak njene pomoći BiH neophodno provesti ključne reforme.
Atojan je rekao da, bez obzira na značajan napredak koji je u okviru stendbaj-aranžmana postignut na polju fiskalne konsolidacije, deficit javnog sektora, kao i obaveze vlada po osnovu servisa duga u narednim godinama ostaju znatne.
“U slučaju izostanka tranši od MMF-a, ove potrebe za finansiranjem bi se morale pokriti alternativnim izvorima finansiranja ili agresivnijom konsolidacijom potrošnje u javnom sektoru”, rekao je Atojan za “Glas Srpske”.
On je dodao da je za BiH u okviru sadašnjeg stendbaj-aranžmana doznačeno oko 498 miliona evra, dok je iznos nedoznačenih sredstava oko 159 miliona, od čega bi oko 70 miliona trebalo da bude doznačeno po zaključivanju osmog pregleda.
Govoreći o eventualnom uvođenju diferencirane stope poreza na dodatnu vrijednost, Atojan je naveo da bi to uzrokovalo probleme, jer bi umanjena stopa olakšala poresku evaziju i dovela do dodatne erozije poreske osnovice, a viša stopa negativno uticala na poresku disciplinu.
“Naša preporuka je da bude zadržana postojeća struktura i stopa PDV-a, da bi bila očuvana efikasnost i visok nivo prihoda, a istovremeno zaštićene siromašne kategorije stanovništva kvalitetnim i bolje ciljanim programima socijalne pomoći”, rekao je Atojan.