ATINA, Grčki premijer Jorgos Papandreu odbacio je danas tvrdnje da su postojali čak i nezvanični razgovori o grčkom izlasku iz evrozone i zatražio da njegovu “zemlju ostave na miru da radi svoj posao”.
Ministri najrazvijenijih zemalja evrozone razgovarali su u Luksemburgu o dužničkoj krizi u Grčkoj u petak, ali su atinski i viši zvaničnici EU odbacili pisanje njemačkog lista “Špigl” da grčka vlada razmatra napuštanje evrozone.
“Ovakvi scenariji su na granici kriminala. Niko o tome nije razgovarao, čak i u nezvaničnim susretima”, rekao je Papandreu novinarima na ostrvu Meganisi u Jonskom moru.
On je pozvao sve u Grčkoj i inostranstvu, posebno u EU, da ostave Grčku da na miru radi svoj posao.
Član upravnog savjeta Evropske centralne banke Erki Likanen rekao je danas da nijedna zemlja ne napušta evrozonu i naglasio da restruktuiranje duga od 327 milijardi evra neće ponuditi stalno rješenje njihovim problemima.
“Nijedna zemlja članica ne želi da napusti evrozonu”, rekao je Likanen, koji je na čelu Banke Finske, u intervjuu za finsku medijsku mrežu ILE.
Žan-Klod Junker, šef grupe ministara finansija evrozone koji su sazvali sinoćnji sastanak, rekao je da se razgovaralo o Grčkoj i drugim međunarodnim ekonomskim pitanjima, dodajući da je ideja o odbacivanju evra glupa.
“Nismo razgovarali o izlasku Grčke iz evrozone. To je glupa ideja i to je pravac kojim nikad nećemo krenuti”, rekao je on novinarima nakon sastanka kome su prisustvovali ministri Njemačke, Francuske, Italije i Španije.
On je dodao da će ministri finansija svih članica evrozone razgovarati 16. maja o tome da li je Grčkoj potreban drugi ekonomski plan.
EU trenutno pregovara o pomoći Portugalu, trećoj zemlji koju “spašava” nakon Grčke i Irske.
Uprkos pomoći od 110 milijardi evra Grčka usljed duboke recesije nije uspjela da smanji budžetski deficit onim tempom koji je obećala.
Dobici od smanjenja potrošnje i povećanja poreza djelomično su izbrisani niskim prihodima zbog utaje poreza i duboke recesije.
Finansijska tržišta bila su mjesecima skeptična da li će Atina moći da sredi svoj ogromni dug bez restruktuiranja.
Usljed teških mjera štednje čak i neki političari vladajuće Socijalističke partije predložili su “meko” restruktuiranje, koje bi mogle da uključi produženje roka otplate državnih obveznica.
Grčki ministar finansija Jorgos Papakonstantinou prisustvovao je sastanku u Luksemburgu, saopšteno je iz Ministarstva.
U saopštenju se dodaje da je Grčka posvećena ekonomskom oporavku i postizanju ekonomskog rasta.
Na pitanje italijanskog lista “La stampa” da li će biti lakše odbaciti evro ministar je rekao da je to nemoguće.
“Prije svega, zato što ne postoji mehanizam napuštanja evra”, rekao je Papakonstantinou.
Razgovorima u Luksemburgu prisustvovali su i predsjednik Evropske banke Žan-Klod Triše, kao i Oli Ren, evropski komesar za ekonomska i monetarna pitanja.