BANJALUKA, Predrag Aškrabić, predsjednik Komisije za koncesije RS, i još osam osoba osumnjičeni su da su zloupotrebom položaja i pustošenjem vojne šume prilikom izgradnje turističko-rekreativnog kompleksa “Jezero na Manjači” oštetili budžet RS za 103.366 KM.
U izvještaju koji je CJB Banjaluka podnio banjalučkom Okružnom tužilaštvu protiv prvoosumnjičenog Aškrabića (na fotografiji) i osmoro saučesnika, kako saznaju “Nezavisne”, navodi se da je Aškrabić u namjeri da preduzećima dodijeli koncesiju za izgradnju i korištenje ovog kompleksa, iskoristio svoj položaj i dao saglasnost na zaključenje ugovora o koncesiji, usljed čega je drugim osobama omogućeno da pričine štetu RS.
Aleksandar Vulin, suvlasnik uslužnog preduzeća “Orlanda” i zaposlen u preduzeću “Žuna” d.o.o. Banjaluka, tako je osumnjičen da je, suprotno Zakonu o šumama RS, u šumi obuhvaćenoj koncesijom za izgradnju turističkog kompleksa na Manjači organizovao i izvršio sječu 1.265 stabala johe, ukupne zapremine oko 298.419 kvadratnih metara.
Na ovaj način Vulin je za sebe pribavio korist u iznosu od 16.200 KM, a za isti iznos je oštetio RS.
Vulin je, prema izvještaju dostavljenom Tužilaštvu, šumu iskrčio po nalogu Momčila Đukića, vlasnika firme “Đukić” DOO Banjaluka.
Izvor “Nezavisnih” blizak istrazi otkrio je da je Vulin posječena stabla johe iskoristio za pravljenje pogrebnih sanduka, zatim za prodaju ogrevnog drveta, a da to nije evidentirao u poslovnim knjigama preduzeća.
U izvještaju podnesenom Tužilaštvu navedeno je i ime Momčila Udovičića iz “Šuma RS”, čija uloga je bila da, u periodu od oktobra 2007. do februara 2008. godine, odobri osumnjičenom Vulinu sječu sporne šume, a da nije pribavio odobrenje JP “Šume RS”.
Osumnjičeni Radenko Ivanković, šef Poslovne jedinice vojne šume na Manjači, i Dragan Raca šumski čuvar, u periodu od 20. juna do 27. oktobra prošle godine “dokrajčili” su šumu obuhvaćenu koncesijom i posjekli 863 stabla, ukupne zapremine 903.014 kubnih metara i tako pričinili štetu od 87.000 KM.
Izvještajem CJB Banjaluka, kako je potvrđeno “Nezavisnim”, obuhvaćeni su još i Miroslav Rokvić, vlasnik firme “Rokvić gradnja”, koji nije evidentirao u poslovne evidencije ugovor o izvođenju radova između preduzeća, niti preduzete radove i plaćanje po navedenom ugovoru o izgradnji turističkog kompleksa “Jezero na Manjači”, zatim Branka Kečan, direktor preduzeća “Dika kompani” iz Prijedora, koja takođe nije u poslovnim knjigama evidentirala ugovor o izvođenju radova.
U izvještaju je navedeno i ime Slobodana Višnjića, direktora preduzeća “Geoprojekt” DOO Banjaluka, koji u poslovnoj evidenciji nije evidentirao račun koji je ispostavljen preduzeću za izvršene geodetsko-tehničke radove na snimanju situacionog plana za izradu projekta i urbanističko-tehničkih uslova na području jezera na Manjači i program ponuđača.
Aškrabić je u petak izjavio da u spornom slučaju nije djelovao kao pojedinac, te da je o svemu odlučivala Komisija za koncesije.
“Procedura je u ovom slučaju ispoštovana maksimalno. Oni imaju svoje mišljenje, mi svoje, ali prema njihovom mišljenju, nijedna koncesija onda nije dodijeljena kako treba”, naveo je Aškrabić.
Dodao je kako Komisija nije dala koncesiju na sječu šume, već na izgradnju turističkog kompleksa.
“Tim preduzećima je rečeno da moraju postupati u skladu sa zakonom i Komisija za koncesije nema nikakve veze sa sječom šume”, zaključio je Aškrabić.
Koncesija
Bivša vojna ekonomija s poligonom Manjača i kasarnom “Mika Bosnić”, koja je ostala bez vojske, zauzela je područje od 7.500 hektara zemljišta, koje je grad Banjaluka dodijelio Centru za razvoj i unapređenje sela, ali je na intervenciju NATO-a da se ne dira vojni poligon, Centru za obradu zemlje pripalo oko 3.500 hektara.
Komisija za koncesiju RS dala je na 30 godina korištenja 450 hektara vlasnicima DOO “Đukić”, DOO “Venera” i DOO “Pajić CO” za izgradnju turističko-sportsko-rekreativnog kompleksa “Jezero na Manjači”, u koji bi trebalo da bude investirano oko 15 miliona KM. Nezavisne novine