SREBRENICA, Vlada Republike Srpske dodijelila je koncesiju za korištenje ljekovite vode srebreničkog Crnog Gubera firmi “Argentum 09” iz Potočara kod Srebrenice sa kojom je Ministarstvo industrije, energetike i razvoja 6.jula ove godine zaključilo ugovor o koncesiji na 30 godina.
Ugovorom, koji je dostavljen i Odjeljenju za privredu opštine Srebrenica, precizirano je da se koncesionaru ustupa na korištenje 80 odsto kapaciteta izvorišta mineralne vode Velikog ili Crnog Gubera, što su sinonimi za ovo izvorište.
Ostala izvorišta ljekovitih voda kao što su izvorišta vode za oči, sinuse, kožne bolesti i potenciju nisu obuhvaćena koncesionim ugovorom.
Navedeno je da koncesionar stiče pravo na eksploataciono polje i da je dužan da se pridržava uslova iz projekta koji je dostavio Vladi Srpske.
Firma “Argentum 09” još nema otvorene poslovne prostorije u Srebrenici, ali je privatizovala i nekadašnju Fabriku kočionih obloga Feros iz Potočara koja već godinama ne radi niti je njen rad oživljen nakon privatizacije prije dvije godine i nezvanično se saznaje da će u tom prostoru biti instalisana punionica vode Gubera čime će se promijeniti bivša namjena i pokrenti rad u tom industrijskom objektu.
Koncesionar se obavezao da će za 30 dana od potpisivanja ugovora urediti postojeću ili izgraditi novu kaptažu na izvorištu.
To još nije urađeno,a načelnica Odjeljenja za urbanizam ove opštine Hanisa Jahić izjavila je da se ova firma još nije obratila opštini za izdavanje bilo kakve saglasnosti, odobrenja ili dozvole za gradnju.
Načelnica za privredu srebreničke opštine Vesna Kočević kaže da očekuje da se delegacija “Argentuma 09” pojavi u Srebrenici i upozna predstavnike opštine o svojim planovima i potrebama za realizaciju koncesionog ugovora.
“Za ovu lokalnu zajednicu veoma je značajno da se realizuje taj koncesioni ugovor zbog otvaranja novih radnih mjesta, prihoda po osnovu koncesije i poreza kao i uređenja i zaštite tog prostora i ukupnog razvoja ove opštine koja je imala značajne prihode prije rata od banjskog lječilišta i vode Gubera”,izjavila je Kočevićeva.
Ona kaže da je graditi neki objekat u klisuri kod izvorišta ove mineralne vode trenutno neizvodljivo, zbog nemogućnosti pristupa izvorištu, budući da se na tijesnom lokalitetu, neposredno ispod izvorišta nalazi gradilište hotelskih kapaciteta firme AD “Banja Guber” koja je kupila bivše hotele “Domavija” i “Argentarija” i ostalu imovinu bivšeg zdravstveno-ugostiteljskog preduzeća “Guber Banja” iz Srebrenice i sada na tim lokacijama renovira i proširuje postojeće i započela je izgradnju novih objekata.
Trenutno ni pješaci ne mogu prići izvorištu zbog ograde oko gradilišta, a dio kapaciteta izvorišta Crnog Gubera cijevima je sveden do ispod ograde ovog gradilišta za potrebe građana koji samoinicijativno koriste ovu ljekovitu vodu.
Tu je AD „Banja Guber“ već izgradila objekat za punionicu vode i započela je izgradnju hotelskih kapaciteta koju je Republička inspekcija zaustavila i vodi se sudski spor oko toga.
Vrijednost investicije koju „Argentum 09“ treba da obezbijedi za realizaciju projekta na osnovu kojeg je odobrena koncesija je 32 miliona KM.
Koncesionar se obavezao da će u roku od 165 dana izgraditi postrojenja za “flaširanje” ove vode, izgraditi cjevovod do punionice i asfaltirati tri kilometra puta od Srebrenice do izvorišta Velikog Gubera, izgraditi prateće objekte i da će u tom roku stvoriti uslove i početi komercijalni rad, odnosno pakovanje i prodaju ove vode.
Koncesionar se obavezao da će sa koncedentom riješiti imovinsko-pravne odnose na predmetnim nekretninama u svrhu korištenja ovog mineralnog resursa.
Ugovorom su definisani i ostali uslovi i obaveze koje koncesionar mora poštovati kao i iznos od 953.648 KM koliko iznosi jednokratna novčana naknada za koncesiono pravo koju koncesionar treba da uplati do početka komercijalnog rada. U roku od 30 dana koncesionar je dužan da uplati prvih 100.000 KM od ukupnog iznosa. Dalja naknada za korištenje ovog mineralnog resursa iznosiće četiri odsto od godišnjeg bruto prihoda koncesionara po ovom osnovu.
Voda Crnog ili Velikog Gubera jedna je od rijetkih koja je medicinski potvrđena kao lijek za anemiju i još neke bolesti. Postoje arhivski podaci da je u vrijeme vladavine Austro-Ugarske ovim prostorima, 1903.godine, više od milion boca vode Gubera izvezeno na američko i kanadsko tržište gdje je korištena kao lijek.
Banja “Guber” u periodu socijalističke Jugoslavije bila je jedno od najpoznatijih banjskih lječilišta u BiH, a u nekim periodima bilježeno je i po hiljadu noćenja dnevno u Srebrenici zahvaljujući pacijentima i turistima koji su koristili usluge ove banje. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
dobro je da nije od dobiti 4% nego od bruto prihoda..:))))inače bi i oni ko i GLINIČARI , pravili gubitak a dobit preko 50 milona, jadna regijo zvornička, nekad najbogatija!!!
tj ne pravili nego prijavili gubitak a pravili dobit od preko 5o miliona sto je oko cetiri pet puta vise nego budzet zvorničke opštine,