BUENOS AJRES, Argentina je danas treća ekonomija Latinske Amerike, druga zemlja sa rastućom ekonomijom u svijetu, a u 2011. je proglašena za zemlju broj jedan sa rastućom ekonomijom.
Predviđeni privredni rast Argentine za 2012. je šest odsto, dok je proteklih godina dostizao cifru od osam odsto godišnje, sa velikim brojem povratnika iz inostranstva koji žele da ulažu u svoju zemlju, objavljeno je na sajtu www.tvargentina.com
Tek će se vidjeti da li po privredu Argentine ima uticaja odluka bonitetne agencije “Standard end purs” (S&P) da protekle nedjelje snizi prognozu kreditnog rejtinga toj zemlji sa stabilne na negativnu, pošto je vlada u Buenos Airesu preuzela kontrolu nad najvećom naftnom kompanijom u zemlji YPF.
Međutim, Argentina je posljednjih mjeseci istovremeno i jedna o centralnih tema debata u evropskim zemalja koje se trenutno nalaze u krizi, jer je rekla ””Ne” liberalnom modelu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Zemlja koja je 2001. proglasila bankrotstvo uz dug od 140 milijardi dolara i poslije dva plana o mjerama štednje koje propisao MMF i kojoj je u tom trenutku nezaposlenost iznosila 25 odsto, uspjela je, zahvaljući ekonomskim reformama da dostigne privredni rast vodećih ekonomija u usponu kao što su Narodna Republika Kina, Indija i Brazil.
Pozitivni rezultati podstaknuti su velikim izvozom žitarica i potrošnjom domaćinstva stimulisanom ekonomskom i socijalnom politikom aktuelne predsjednice Argentine Kristine Fernandez Kiršner kojoj je ovo drugi mandat.
Administracija predsjednice Kiršner izradila je program socijalne pomoći za podsticanje potrošnje stanovništva, što je podstaklo prodaju na malo za 25 odsto godišnje.
Aktuelna vlada je uspjela putem mjera podrške i modernizacije industrije da poveća produktivnost.
Zahvaljujući privrednom rastu svakih 16 minuta u Argentini se proda po jedan automobil domaće proizvodnje.
Automobilska industrija u zemlji povećana je od 2003. za 140 odsto i otvoreno je više od 130.000 radnih mjesta.
Argentina je jedna od najbogatijih zemalja prirodnim resursima.
Ogromne rezerve litijuma sve više se eksplatišu, tako da će Argentina 2013. proizvoditi baterije koje će u cjelinu biti domaćeg porijekla.
Zemlja planira i proizvodnju električnih litijumskih vozila.
Vlada planira da u periodu od 2016. do 2020. povećava poljoprivrednu proizvodnju za 60 odsto i da taj način preuzme ulogu najvećeg proizvođača hrane u svijetu.
Izvoz sirovina je na zavidnom nivou zahvaljujući prodaji rastućim ekonomijama NR Kine, Indije i Brazila.
Argentinska strategija novih vidova energije je na zavidnom nivou, jer proizvodnja električne energije pomoću snage vjetra uskoro će biti jedna od najvećih u Južnoj Americi. Tanjug