BANJALUKA – „Arcelor Mittal“ Prijedor će od septembra smanjiti proizvodnju što će dovesti do otpuštanja 300 radnika ovog preduzeća, saopšteno je danas iz „Arcelor Mittala“.
„Zbog stalne neizvjesnosti oko dugoročne budućnosti proizvodnje željezne rude u Prijedoru, „Arcelor Mittal“ Prijedor je morao donijeti tešku odluku o smanjenju proizvodnje željezne rude sa 1,5 miliona na milion tona, kako bi zaštitio što veći broj zaposlenih u dužem vremenskom periodu. Očekuje se da će novi plan biti u primjeni od 1. septembra 2019. godine. Ove suštinske mjere će neizbježno dovesti do gubitka 300 zaposlenih u ‘Arcelor Mittalu'“, navedeno je u saopštenju.
Iz kompanije ističu da je to značajan procenat od oko 800 zaposlenika u „Arcelor Mittalu“ Prijedor, ali da su bili prisiljeni donijeti ovakvu odluku zbog nesigurnosti postojanja budućnosti rudarstva u Prijedoru.
„Kompanija će blisko sarađivati sa predstavnicima Sindikata i pružiti svu moguću pomoć ugroženim radnicima“, dodaje se u saopštenju.
U saopštenju se ističe da će zbog smanjenja proizvodnje „Arcelor Mittal“ Zenica, kao jedini kupac „Arcelor Mittala“ Prijedor, smanjiti svoju potrošnju željezne rude iz Omarske i umjesto toga uvoziti dodatnu količinu željezne rude od dobavljača van BiH.
„Smanjenjem proizvodnje na milion tona godišnje, efektivni vijek rudnika Omarska biće produžen za period do 10 godina. Bez preduzimanja ovih mjera, rudnik će morati da se zatvori 2025. godine“, dodaju u „Mittalu“.
CAPITAL: M. Čigoja
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakve li bajke!
Pa nema rude ni za dvije godine, a kamoli 10
Očigledno je da se intetesi indihaca i domaćih političara sukobljavaju preko zaposlenih i njihovih porodica.
Zahvaljujući korumpiranosti naših političara dolazimo u situaciju da jedan indijski izrabljivač ucjenjuje.
Rafinerija ne radi, birač je na koljenima, elektroprivreda u gubicima stanovništvo odlazi. Lijepa perspektiva nema šta.
Ako se pregledaju korporativni planovi i godišnji izvještaji može se doći do računice:
– skoro 21 mil. tona manjka rezervi u Omarskoj do 2015. godine
– krajem 2016 i krajem 2017 vijek kopa Buvač bio je na 7 godina (lažiran), što znači da je krajem 2017 bio na 5 godina
– u godišnjem izvještaju za 2018. godinu – nema prikazanih podataka za rudnike u BiH, jer su objedinjeni u Europe, što analogijom znači još 3 godine
– preostale rezerve ne mogu biti manje manje od 15 mil. tona (na papiru)
Ovo jasno ukazuje na to da će korporacija napustiti rudnik Omarska najdalje krajem 2021., čime će se šteta povećati za 9 mil. tona na ukupnih (21+9) 30 mil. tona rezervi (rovna ruda).
ZAR JE MOGUĆE DA ZAŠTITNICI JAVNOG INTERESA OVO NE VIDE ILI SU BOLJE PLAĆENI OD KORPORACIJE NEGO DO NARODA???