SARAJEVO, Pred Arbitražnim sudom pri Spoljnotrgovinskoj komori /STK/ BiH trenutno se vodi oko 20 sporova, a zaprimljeno je oko 70 predmeta, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik ovog suda Abedin Bikić.
Na Drugim arbitražnim danima u Sarajevu Bikić je rekao da ovaj sud radi već pet godina i da se svake godine broj predmeta povećava, ali da nisu zadovoljni ni brojem predmeta, ni obimom posla, jer bi on mogao biti puno veći.
“Arbitražni postupak, odnosno arbitražno sudovanje, dobra je prilika za poslovne ljude, kompanije, privredne trgovce, da svoje sporove i to one koje imaju sa domaćim kompanijama, na brz i efikasan način riješe i to mnogo brže nego što bi to bilo pred redovnim sudom”, pojasnio je Bikić.
Prema njegovim riječima, privrednici u BiH nemaju dovoljno informacija o prednostima arbitražnog sudovanja.
“Privrednici imaju više povjerenja u redovne sudove, na kojima postupak traje od tri do pet godina, a pred Arbitražnim sudom šest mjeseci”, rekao je Bikić na ovom skupu koji je počeo danas a trajaće do 15. aprila, te dodao da bi kompanije iz BiH trebalo više da koriste Arbitražni sud.
Projekt-menadžer Udruženja “Arbitri” Armela Ramić rekla je da ova konferencija ima za cilj promociju i podizanje svijesti o arbitraži među poslovnom zajednicom u BiH, s naglaskom na investicione projekte, jer oni pokazuju da nivo direktnih stranih investicija u BiH konstantno opada, zbog pravne i političke nesigurnosti i oni ukazuju na potrebu i razvoj sistema arbitraže u BiH.
“Da bismo ostvarili nivo razvijenog arbitražnog sistema, potrebno je da poslovne kompanije prepoznaju prednosti arbitraže i koriste je u svojoj praksi”, rekla je Ramićeva.
Ona je navela da je cilj da se kod pravnika, bilo da se radi o advokatima, sudijama ili pravnicima koji rade u pravnim odjeljenjima firmi, razvijaju vještine za pregovaranje oko samih arbitražnih klauzula, te vještine vođenja arbitražnog postupka.
Saradnik u austrijskoj konsultanskoj kući “Volf tajs” Ilma Kasumagić rekla je da je promocija arbitraže među poslovnom zajednicom u BiH jedan od preduslova da se strane kompanije uopšte odluče za upuštanje u određeni investicioni projekat u BiH.
“Poznavajući sve nedostatke rješavanja sporova putem redovnih sudova, promocija arbitraže i približavanje cijelog tog koncepta poslovnim zajednicama je preduslov, kako za promociju arbitraže, tako i za privlačenje stranih investicija u BiH”, ističe Kasumagićeva.
Ona smatra da sudije redovnih sudova u BiH nisu dovoljno edukovane za rješavanje privrednih sporova i da ti sporovi dugo traju.
Trodnevni skup organizovali su Spoljnotrgovinska komora BiH, u saradnji sa Trgovinskim odjeljenjem SAD – Program razvoja trgovinskog prava, Udruženje “Arbitri” i austrijska konsultantska kuća “Volf tajs”. Srna