BEOGRAD, Arbitražni spor pred međunarodnim tribunalom koji su pokrenuli akcionari Agrobanke iz EU imala je veliki odjek u međunarodnim finansijskim krugovima i očigledno je da će imati dalekosežne posljedice po budžet Srbije i njen međunarodni politički i ekonomski ugled.
Bonitetne agencije, koje su do sada već uvrstile Srbiju u zemlje sa visokom stopom rizičnosti za ulaganja, ovim slučajem dobile su dodatnu potvrdu o toj rizičnosti. Naime, investitori koji namjeravaju uložiti sredstva na tržište Srbije žele određene garancije kojima će njihova sredstva biti obezbijeđena od obezvrjeđivanja i eksproprijacije i slučaj Agrobanke u tom smislu Srbiju prikazuje kao državu u kojoj to apsolutno nije moguće.
Kako se navodi u saopštenju akcionara, privrednici, koji raspolažu određenim potencijalima i koji su zainteresovani za ulaganja u regiji, zbog ponašanja Vlade Srbije naspram ulagača, sigurno će se okrenuti drugim tržištima u kojima je manji rizik po njihov kapital i gdje će se osjećati bezbijednije zbog poštivanja Sporazuma i zakona od strane države.
Proces arbitraže će imati negativan uticaj i na samo pristupanje Srbije Evropskoj uniji, obzirom da su u slučaju Agrobanke prekršeni svi međunarodni i evropski zakoni koji se tiču zaštite privatnog kapitala, ističe se u saopštenju.
Akcionari Agrobanke iz EU, kojima je Srbija jednostranim odlukama eksproprirala imovinu koju su uložili u banku, očekivali su od Vlade Srbije spremnost na pronalaženja rješenja za vraćanje 70 miliona evra vrijedne imovine, čija vrijednost se svakodnevno uvećava za kamate, ali umjesto toga naišli su na zid ćutanja i nezainteresovanosti, što ih kako poručuju neće spriječiti u namjeri da dovedu pravdu do kraja.