RIJAD, LONDON, Neimenovani investitori iz Saudijske Arabije zainteresovani su za kupovinu 10 do 15 procenata akcija najveće britanske naftne kompanije “British Petroleum”.
Pozivajući se na neimenovane izvore, saudijski mediji navode da je delegacija investitora iz Saudijske Arabije spremna da krene put Londona na direktne pregovore sa čelnicima “British Petroleuma”. Iako nisu otkrivena imena zainteresovanih investitora, mediji ističu da su tek neki od njih iz energetskog sektora.
Vijesti o interesovanju saudijskih investitora za “British Petroleum” dolazi nakon što je objelodanjeno da čelnik britanske kompanije Toni Hauard putuje u Abu Dabi na sastanak s ulagačima i funkcionerima naftne industrije Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE). Neimenovani visoki funkcioner iz UAE izjavio je u utorak da se “British Petroleum” obratio državnim stabilizacijskim fondovima te zemlje da bi obezbijedio strateškog investitora. “British Petroleum” je primoran na takav potez i strateški investitor bi predstavljao odbranu od potencijalnog neprijateljskog preuzimanja. “British Petroleum” je postao relativno laka meta za, prije svih, bogate Arape, s obzirom na to da je poljuljan višemjesečnom borbom s izlijevanjem nafte sa njegove platforme u Meksičkom zalivu. Tržišna vrijednost “British Petroleuma” prepolovljena je od 20. aprila, kada je eksplozija na podmorskim naftnim bušotinama izazvala ogromno izlijevanje nafte. Osim pada vrijednosti akcija “British Petroleum” je suočen i sa velikim troškovima u pokušajima da zaustavi curenje nafte i uklanjanju štete koju je ono prouzrokovalo. Britanska kompanija je nedavno objavila da je za saniranje štete u Meksičkom zalivu do sada potrošila oko 3,12 milijardi dolara. “British Petroleum” je osnovao fond vrijedan 20 milijardi dolara za potrebe čišćenja naftne mrlje, a nada se da će prodajom imovine doći do polovine tog iznosa.
Da bi ojačao svoju poljuljanu poziciju, “British Petroleum” je ranije započeo pregovore sa Kuvajtskom kancelarijom za investicije o povećanju njihovog udjela u britanskom divu sa 1,75 na 10 odsto, a mogući su i pregovori sa državnim investicionim fondom iz Katara. Iako preferiraju investitore iz arapskog svijeta, Britanci su spremni da u slučaju izostanka dogovora s njima strateškog partnera potraže i među direktnim konkurentima, prenose agencije. Menadžment britanske kompanije spreman je da im za 9,1 milijardu dolara ponudi pet do 10 odsto svojih akcija, a kao potencijalni kupci spominju se američki “ExxonMobil”, francuski “Total” i holandski “Royal Dutch Shell”.
Procjenjuje se da bi ekološka kriza, nastala izlijevanjem nafte, mogla da optereti “British Petroleum” sa 60 milijardi dolara, zbog čega je britanski gigant prisiljen da potraži pomoć finansijskih institucija kako bi ojačao svoj bilans suočen sa nepredviđenim gubitkom.
Prvi čovjek “British Petroleuma” pokušao je da relaksira situaciju u kojoj se kompanija našla, navodeći da ima dovoljno novca da ispuni svoje obaveze uključujući pet milijardi dolara u gotovini i dodatne kreditne linije koje su joj na raspolaganju.
Zamrznuta isplata dividende
Zbog problema proisteklih iz Meksičkog zaliva, “British Petroleum” je obavijestio akcionare da odgađa odluku o isplati dividende u narednim kvartalima.
“Buduće odluke o kvartalnim dividendama donijeće Upravni odbor, kao i uvijek, na osnovu okolnosti u to vrijeme”, objavio je britanski naftni div, čija godišnja dividenda iznosi 10,5 milijardi dolara.
“British Petroleum” se našao i na udaru američkog predsjednika Baraka Obame, koji je tu kompaniju kritikovao zato što troši milione dolara na oglašavanje i dividende, a istovremeno oklijeva da isplati naknade stanovnicima i kompanijama u regiji pogođenoj najgorom ekološkom katastrofom u istoriji SAD.