BANJALUKA, Pompezne najave pojeftinjenja lijekova u BiH ostaće, izgleda, samo još jedna prazna priča nadležnih s obzirom na to da su u mnogim apotekama zadržali stare cijene, a nije jasno ko bi trebalo da kontroliše njihove cjenovnike.
Pojeftinjenje lijekova stanovnici Srpske trebalo je da osjete od 15. juna, kada je na snagu stupio novi cjenovnik Fonda zdravstvenog osiguranja RS usklađen sa Pravilnikom o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH.
Kontrole u apotekama trebalo je da počnu istoga dana kada su postale važeće nove cijene, ali do danas nije poznato ko, u stvari, treba da se bavi ovim poslom.
Dok ministarstva u Republici Srpskoj sa sebe skidaju odgovornost i nadležnost, apotekari koriste svaku priliku da zgrnu ekstraprofit trgujući po starim cijenama.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić tvrdi da je za kontrolu cijene lijekova u apotekama nadležan resor trgovine, odnosno tržišna inspekcija. S druge strane, ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković ističe da ovaj resor ne određuje maržu lijekova, jer je riječ o slobodnoj trgovini.
U Inspektoratu RS ističu da je pravilnikom propisano da će visinu minimalne i maksimalne maloprodajne marže regulisati nadležna entitetska ministarstva zdravlja.
– Do sada je marža na lijekove u RS bila regulisana Uredbom o ograničavanju marži u prometu robe, prema kojoj je maloprodajna marža za lijekove iznosila 20 odsto. Nadležna tržišna inspekcija kontrole je i u prethodnim godinama vršila u skladu sa navedenom uredbom – kazali su u Inspektoratu.
Direktor Agencije za lijekove BiH Aleksandar Zolak kaže da su ova agencija i Fond zdravstvenog osiguranja RS uradili svoj dio posla, te da je kontrola apoteka u vezi sa primjenom novog cjenovnika stvar ministarstava koja, kako kaže, uporno odgađaju taj posao.
– Agencija kontroliše veleprodajne cijene i tu staje naša nadležnost. Inspektori Agencije će do kraja mjeseca obići sve veće farmaceutske kompanije i kontrolisati veleprodajne cijene lijekova, na kojima smo vidjeli da će biti najveća ušteda – kazao je Zolak.
Dodao je da se odgađanjem kontrole u RS apotekama omogućuje stvaranje ekstraprofita, jer je Agencija, kako kaže, “utegla” farmaceutske kuće, koje više ne isporučuju lijekove po cijenama višim nego što je propisano novim pravilnikom.
– To znači da neki lijek koji je u veleprodaji pojeftinio za 50 odsto, apoteke nisu nivelisale svoje maloprodajnu maržu, koja je u RS 20, a u FBiH 25 odsto. Na taj način apotekama se otvara ogroman prostor za ekstraprofit, zato što entitetski inspektori ne rade svoj posao – kazao je Zolak.
Razočarenje stanovnika Srpske, koje je nastalo kada su ih prvog dana “primjene” novog cjenovnika dočekale stare cijene lijekova, još nije splasnulo. Penzioner Radenko Lazić iz Banjaluke, iako to nije preporučljivo, tri dana nije pio lijekove jer je čekao 15. jun da ih kupi po nižoj cijeni.
– Rizikovao sam zdravlje čekajući dan kad će pojeftiniti lijekovi. Cijena mojih lijekova je ostala gotovo ista iako je najavljeno da će biti mnogo jeftiniji. Nažalost, ni danas nije ništa bolja situacija – rekao je Lazić.
Problemi
Da apotekari lijekove sa spiska Agencije prodaju po cijeni koja njima odgovara, uvjerila se i Banjalučanka Brankica Mišić koja je prije tri dana otišla u jednu od gradskih apoteka da kupi lijek za srce.
– Morala sam se vraćati u ordinaciju po recept, jer doktor nije znao da je lijek na novoj listi. Ne mogu da vjerujem da apotekari i ljekari ne znaju koji su lijekovi pojeftinili, a toliko se o tome priča. Najgore je to što opet ispaštaju pacijenti – rekla je Mišićeva.