BANJALUKA – Zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj platile su u posljednjih šest godina 55,8 miliona maraka apotekama za „obradu recepta“!
U 2013. godini na ime ove „farmaceutske usluge“ apotekama je plaćeno 9,3 miliona KM, godinu dana kasnije 8,6 miliona, 2015. godine 9,3 miliona, 2016. godine 9,7 miliona, 2017. godine 9,8 miliona, a prošle 9,3 miliona maraka.
Farmaceutska usluga „obrade recepta“ povećana je 2009. godine sa 1,10 na 1,43 marke, što znači da je samo u prošloj godini izdato više od 6,5 miliona recepata, odnosno 17.860 recepata dnevno!
U Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske kažu da je povoljnija varijanta da se koristi farmaceutska usluga nego da se uvede apotekarska maloprodajna marža od 20 odsto koja je kao model plaćanja prisutan u nekim zemljama okruženja.
“Kao dodatno smanjenje troškova Fond je prije dvije godine uveo tromjesečni recept, odnosno da se na jednom receptu napiše terapija za tri mjeseca i kao takva mjera je već dala rezultate u smanjenju troškova. Primijetili smo da neki domovi zdravlja ne primjenjuju tu mogućnost”, kažu u FZO RS.
U Farmaceutskoj komori RS navode da je do poskupljenja „obrade recepta“ 2009. godine došlo zbog PDV-a. Od današnjih 1,43 marke po receptu, državi se vrati 0,21 KM, dok apoteke dobijaju gotovo isti iznos kao i prije povećanja – 1,22 KM.
“Fond zdravstvenog osiguranja RS planira da ukine plaćanje farmaceutske usluge uvođenjem e-recepta i integrisanog zdravstvenog informacionog sistema, ostavljajući apoteke bez ikakvog vida nadoknade za usluge koje farmaceuti pružaju”, ističu u Komori.
Plata farmaceuta, dodaju u Komori, obezbjeđuje se iz marže koja je zakonom propisana i ograničena i iznosi 20 odsto od veleprodajne cijene lijekova. Marža se naplaćuje od građana kada kupuju lijekove koji nemaju režim propisivanja na recept, koji se ne nalaze na pozitivnoj listi Fonda ili kada sami snose troškove terapije.
“Poređenja radi, u Srbiji marža iznosi 12 odsto, u FBiH i Hrvatskoj 25 odsto, u Sloveniji od 25 naviše bez ograničenja, u Njemačkoj 40 odsto naviše u zavisnosti od pokrajine”, istakli su u Farmaceutskoj komori RS.
Spoljni član Odbora za zdravstvo, rad i socijalnu politiku Narodne skupštine Republike Srpske Neno Dobrijević smatra da je ovo nedopustiva praksa i da je to isto kao da bilo koji trgovac naplati obradu izdavanja fakture.
“Zamislite da u prodavnici kupite sve što vam je potrebno, prodavac vam izdiktira cijenu i onda vam još naplati izdavanje fakture. Ovo je više nego jasno otimanje para. Apoteke trguju lijekovima, a ne uzimaju novac na konto obrade fakture. Govorio sam o tome godinama, ali niko ne želi da sluša”, istakao je Dobrijević.
Bivši ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Slobodan Stanić naložio je 2013. godine Upravnom odboru FZO RS da preispita ovu odluku i da se jasno utvrdi na osnovu čega se naplaćuje „obrada recepta“.
“Postavio sam tada nekoliko pitanja na koje nikada nisam dobio odgovore. Šta je pravni osnov za plaćanje ove naknade? Da li je to zdravstvena usluga? Ako jeste, zašto se ne nalazi na cjenovniku FZO RS? Šta je kalkulacija naknade za farmaceutsku uslugu od 1,43 KM”, kaže Stanić.
On dodaje da je ova pitanja direktoru FZO RS postavila tadašnja predsjednica UO FZO RS Olivera Marković, ali da odgovore nikada nije dobio.
“Na sjednici UO FZO RS koja je održana u junu 2011. godine usvojen je Projektni zadatak „Povezivanje baza podataka timova porodične medicine u informacioni sistem za elektronsko propisivanje lijekova“. To je trebalo da omogući i smanjenje farmaceutskih usluga, ali se nije desilo”, pojašnjava Stanić.
Poznato je, dodaje on, da u većini apoteka lijekove ne izdaju farmaceuti, već uglavnom tehničari.
“Zašto se za svaki propisani recept plati 1,43 KM, odnosno zašto se svaka farmaceutska usluga plaća, a usluge doktora medicine i doktora stomatologije se plaćaju po principu solidarnosti koji je ujedno i jedan od osnovnih principa poslovanja FZO RS? To bi trebalo da se odnosi i na farmaceute”, istakao je Stanić.
Goran Dakić
14 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
JOS SAMO SPISAK KORISNIKA TIH PLAACANJA I SVE CE BITI JASNO KO DAN
nego da se uvede apotekarska maloprodajna mreža od 20 odsto… mreza???? Je li moze neki novinar IKADA, bar na sekund, da se ukljuci u svoj posao?
Apoteka ima za obavezu …
da izda lijek, provjeri ispravnost racepta, izda pacijentu lijek nabavljen svojim sredstvima, sloze sve recepte po serijskim brojevima, napravi zbirnu fakturu i specifikaciju recepata sve to fino spakuje i odnese u FZO. Onda ceka svoje novce od tri mjeseca (ako nekom tamo cusne koju u dzep) pa nadalje.
Realno red bi bio da se svi recepti strpaju u kesu i bubne u FZO pa nek oni razvrstvaju, kontrolisu igraju se …
Nije to samo u FZO takva praksa dosta tih drzavnih sluybenika je sebi dalo za pravo svasta ..
Najbolje je da apoteka ne radi nista, je li? Da pacijent posalje pare od kuce, nek se ni ne pojavljuje? Ko turista u dalmaciji, posalji pare i ne dolazi uopste
Može. Kad vidim ovakve komentare na ovo,a realno pojma nemate kako taj sistem (ne)funkcionise (mada je to Goran najvećim dijelom opisao u komentaru), složiću se s Vama da je najbolje tako kako ste rekli. Nikad Vam nije palo napamet da tražite od ovih skupštinskih moljaca, od kojih 80% ne radi ništa, a ubiraju ogroman novac sa naših grbača,da se odreknu svojih dnevnica.
Zamislite tek te uštede “u ime naroda” i preusmjeravanja novca u korisnije svrhe. Nas samo što…da ne kažem šta, za tu naknadu za recept. Evo ukinite i to, pa nek’ Vam sutra pro bono sve to neko drugi radi. Samo ne znam ko… A mi ćemo svoje diplome popakovati i otići u neko društvo koje će cijeniti naš trud, rad, znanje i zvanje. Sreća, nekim drugim trebamo, kad već ovdje očito ne trebamo. Lijep pozdrav.
Uvijek ista prica, uvijek doktori potenciraju svoje diplome, svi da im se klanjamo. Eto mi svi diplomirani inz masinstva smo debili. Nikad tako ne nastupi nijedan inz, kao sto nastupaju iskompleksirani doktori i zubari i farmaceuti koji su umislili da su svi trebamo da znamo za njihovu diplomu. Pa zbog sebe si ucila, mila Mila, ne zbog mene ili zbog komsija. Aufiderzen
Evo, danas sam izdao tromjesečnu terapiju pacijentici, dva recepta za lijekove ukupne vrijednosti 500KM. Fond će refundirati koliko je apoteka platila tj. isto 500KM sa PDV-om (toliko je apoteka platila dobavljaču) i dodaće dva puta po te famozne 1.22KM, znači sa zakašnjenjem od 5-6 mjeseci apoteka će dobiti 502.44KM i zaradiće 2.44KM. Međutim apoteka mora da od te zarade da plati sve troškove poslovanja, tj. najmanje 4000-5000KM mjesečno.
Koja sam ja poslovna budala što sam izdao te lijekove, ali ću uvijek tako postupiti dok ne propadnem… Hoće li Stanivuković ili Stanić ili Neno da postupe kao ja? Da li su zbog toga pametniji i humaniji? Ljepši?
I naravno, nisu svi lijekovi toliko skupi ali je istina da se napalo na nešto što nije u redu da se napada, i naravno usljed neznanja ili želje za pompom.
Pozdrav.
@ Minor, Mila
Kakav divan prizor farmaceutsko – medicinske solidarnosti! Da smo mi inženjeri upola tako istrajni u zbijanju redova, ne bi svakome služili kao otirač.
Elem, umjesto vašeg bespotrebnog lamentiranja, mogli ste samo da pročitate tekst ovog članka, gdje jasno piše:
“Plata farmaceuta, dodaju u Komori, obezbjeđuje se iz marže koja je zakonom propisana i ograničena i iznosi 20 odsto od veleprodajne cijene lijekova. Marža se naplaćuje od građana kada kupuju lijekove koji nemaju režim propisivanja na recept, koji se ne nalaze na pozitivnoj listi Fonda ili kada sami snose troškove terapije.”
Da rezimiramo, ako farmaceutska komora kaže da se plate apotekara zarađuju iz marže na lijekove koji nisu na recept, zašto tako skaradno branite tih bespotrebnih 1.22 KM po obrađenom receptu.
Uostalom, i laiku je jasno da je poslovanje apoteka unosan biznis, čim ih imamo na svakom koraku (po brojnosti su odmah iza kladionica). Naravno, na većini apoteka ćete vidjeti natpis “izdajemo lijekove na recept”. Da li zbog altruizma ili profita, pitanje je sad (naravno, retoričko).
Izvinjavam se zbog dužeg komentara. Pozdrav svim dobrim ljudima.
Recimo Vlado, ako gledate trgovački i ako pekarska komora kaže “plate pekara se obezbjeđuju od prodaje hljeba” a onda predložite da se pekare odreknu “bespotrebnog” iznosa za kifle i da ih dijele džabe. To objasnite laičkim pogledom i brojem pekara.
Evo ja se prvi slažem da se ukine naknada za obradu recepta, ja sam za, kad je bal neka je totalka! Ajde više i opozicija i pozicija ukinite molim vas!
A ja nisam za to da ukinu inžinjerske naknade, naknade za pregled pacijenata u državnim ali i privatnim domovima zdravlja i klinikama, nisam za ukidanje komunalne naknade, za ukidanje naknade za obnovljive izvore energije, nisam za ukidanje poreza i doprinosa i svih ostalih troškova koje redovno plaćam itd, odavno se zalažem da svako dijete dobija 200KM makar nam svima bile manje plate i penzije.
Samo neka se ukine ova naknada obrade recepata, to je jedna marka po stanovniku mjesečno i super.
Pljačka! To je isto kao u banci što naplaćuju naknadu za obradu kredita! Pa ne obradjujete namještaj nego ste plaćeni kroz svoju platu da obradjujete kredite i radite ostale poslove banke!
Naporni ste. Popijte neki lijek
Dovoljno je pogledati cijene ljekova kod nas i u Srbiji. Pametnom dovoljno.
@ Postovani Aut. Svi smo mi zbog sebe ucili,pa vjerovatno i Vi. Po Vasem odgovoru pretpostavljam da Vi radite iz cistog altruizma i ne za platu. Jer vidite, svi su ucili da bi od svog znanja i rada mogli zivjeti, ali vi izgleda ste inzinjer-volonter, cisto da bi sluzili za dobrobit svekolikog covjecanstva,pa se izgleda ne razumijemo dobro. Ja ne pljujem ni Vas rad,ni trud,ni diplomu,ni znanje,sta vise smatram da svako treba da moze da zivi od svog rada. Kad vidim sve ovo i dobro nam je kakvi smo. Fuj
@ Vlado
Zato sto bi apoteka od te marze trebala da moze da zaradjuje,ali nazalost od te marze ne moze da obezbijedi ni platu sa doprinosima zaposlenima. Evo Vam primjer daprobate da razumijete, ako zelite. Neka apoteka prometuje sa 50000KM (sto je misaona imenica za mnoge apoteke). Maksimalna marza od 20% od tih 50000 iznosi 10000KM(cesto apoteke rade sa daleko manjom marzom da bi mogle biti konkurentne). Od tih 10000 placate 2 tima(farmaceut i tehnicar su 1 tim) da bi mogli raditi duze od 8 sati. Plata farmaceuta je uglavnom izmedju 1200-1500KM,a teh.od 700-1000,naravno zavisi gdje rade i od puno drugih faktora. Na ovu idu doprinosi. Pa racunajte dazbine,koje nisu kao za domacinstva,vec kao za privredne subjekte,pa kirije za poslovne prostore,razne taksekoje se placaju drzavi,i naravno zaboravih Vam reci da na tih 10000 udarite 17% PDV koje naravno vracate drzavi. Tako da tih 1,22 je samo kap u moru. Eto, na kraju blago Vasem poslodavcu, jer Vi ako ovako vrednujete Vas i tudjirad, onda se na Vama fino da ustediti. Lijep pozdrav