BANJALUKA – Da bi se na vrijeme spriječilo i zaustavilo uznemiravanje na radu, poslodavcima je od danas postala dostupna aplikacija “PreMobbing” putem koje radnici mogu da prijave ovu pojavu na svojim radnim mjestima.
Danijela Radonić, arbitar u mirnom rješavanju radnih sporova koja je idejni tvorac ove aplikacije kaže da je njen cilj i namjena da pomognu objema strana da razriješe probleme i otklone ih prije nego što za to bude prekasno ili dođe do dalekosežnijih posljedica.
“Aplikacija omogućava poslodavcu da na vrijeme vidi da mu se u firmi nešto loše dešava. Kaže se da onaj ko trpu uznemiravanje na radu više nije efikasan u poslovima koje obavlja, a njegovo loše raspoloženje može da utiče i na okolinu. Posljedice su često bezboljnost, loši rezultate, ali i odlasci na česta dugotrajna bolovanja. U ovom odnosu posljedice trpi radnik, ali i poslodavac koji ostaje bez dobrog radnika, ali i profita. Uz sve to, moramo imati u vidu da nam radnici odlaze i to u velikom broju. Sve to su pokazatelji poslodavcu da imaju probleme i da ih može riješiti ranije“, kaže Radonić.
Objašnjava da ova pojava poslodavcu nanosi veću štetu nego što se mislilo, a da je uznemiravanje na radu daleko rasprostranjenije nego što se prijavljuje.
“Zakon o sprečavanju uznemiravanja na radu nije dao posebno dobre rezultate, a mi želimo da kroz ovu aplikaciju ponudimo jednostavnije rješavanje problema unutar firme, prije nego što konflikt eskalira i dođe do suda, prije nego što se radniku naruši zdravlje“, kaže Radonić.
Aplikaciju popunjava radnik pod svojim imenom i prezimenom i odgovara na niz pitanja kojima se utvrđuje da li postoji mobing.
Nakon slanja odgovora, radnik dobija notifikaciju da formalno prijavi uznemiravanje, ali on nema uvida u rezultat upitnika.
Rezultat ispunjenog upitnika se šalje poslodavcu, ali koji ne može da vidi koja su pitanja postavljena radniku, niti šta je na njih odgovoreno.
U slučaju da je poslodavac taj koji vrši mobing, radnik će odmah biti usmjeren da traži sudsku zaštitu.
“Suština aplikacije je da poslodavac upravlja rizikom od uznemiravanja na radu i da se izbjegne dugotrajni sudski proces, odnosno, da se unutar firme riješi problem”, objašnjava Radonić.
Zakon o sprečavanju uznemiravanja na radu RS usvojen je nakon više od decenije usaglašavanja stavova socijalnih partnera i za dvije godine koliko je na snazi, istakluto je na prezentaciji, nije dao posebne rezultate.
CAPITAL: A. P.