BEOGRAD, Srbija ima potpuno stabilan elektro-energetski sistem, poručio je ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić, a to potvrđuje, kako je naveo, što do sada nije korišćen nijedan kubik gasa iz podzemnog skladišta Banatski dvor.
“Podzemno skladište je do vrha puno. Imamo 450 miliona metara kubnih gasa koji su nam rezerva i koje možemo da koristimo u trenucima kada imamo određene poremećaje”, ukazao je on.
To je, prema njegovim riječima, dokaz da je 2015. godina bila uspješna i stabilna, iako je situacija generalno bila teška i zbog katastrofalnih poplava iz 2014, koje su žestoko udarile upravo na energetski sektor.
“Ipak smo održali sistem i obezbedili sigurno snabdevanje gasom i u ovim veoma specifičnim trenucima vezano za tranzit gasa kroz Ukrajinu”, naglasio je on.
Kao najznačajniji dalji korak u održavnju stabilnog energetskog sistema u ovoj godini, Antić vidi početak izgradnje termoelektrane Kostolac, odnosno bloka snage 350 megavata.
“To je prvi veliki energetski objekat koji Srbija počinje da gradi posle 25 godina, što je izuzetno važno i značajno za stabilnost našeg eletro-energetskog sistema u godinama koje dolaze”, rekao je on.
Očekuje, kako je dodao, da će biti krupnijih koraka u obnovljivim izvorima energije, a prije svega je riječ o projektima vezanim za vjetroelektrane.
Antić je istakao da će u fokusu biti i nastavak konsolidacije velikih javnih preduzeća, pri čemu prije svega misli na EPS i Srbijagas.
“Time smo se bavili i prošle godine, ali u 2016. godini očekujem značajne iskorake pre svega sa stanovišta njihove finansijske konsolidacije”, objasnio je on.
Antić je, rezimirajući prošlu godinu, rekao da su donijeta, odnosno počela da se primjenjuju, dva ključna zakona u oblasti rudarstva i energetike.
“Zakon o rudarstvu predstvalja podsticaj za sve domaće i strane kompanije koje žele ozbiljnije da se bave rudarskom proizvodnjom. Sada je pravi trenutak za investicije u rudarstvo, jer postoji snažna državna podrška za realizaciju takvih projekata”, podvukao je on.
Antić je rekao da očekuje da će u narednom periodu biti ozbiljnih investicija, kako u istraživanje, tako i otvaranje novih rudnka.
S druge strane, on je naveo da je situacija kada je riječ o državnim rudnicima kompleksna.
“Tu pre svega mislim na podzemnu eksploataciju Resavice i RTB Bor, koja su dva vrlo kompleksna sistema i to u procesu restruktuiranja. Očekujem da ćemo u 2016. postići dogovor za prevazilaženje problema u kojima su ove dve kompanije danas”, kazao je on.