ICO-ovi su posljednjih mjeseci postali vrlo propulzivan način za brzo prikupljanje kapitala, pa je logičan i rezultat ovog istraživanja – naime, analiza je pokazala da najmanje 271 ICO (dakle, otprilike svaki peti) ima neka obilježja prevare.
Detaljna analiza pokazuje kako su od pregledanih gotovo hiljadu i po ponuda coina njih 124 imale lažne ili skrivene pokretače ili članove tima, 111 ih je plagiralo prateću dokumentaciju (“white papere”), 48 ih nije imalo aktivnu web stranicu, a njih 25 garantovalo je ulagačima određeni povrat na investiciju, što je izravno u suprotnosti s američkim zakonodavstvom.
ICO (Inicijalna ponuda coina) je za sada neregulirani način prikupljanja kapitala putem kriptovaluta koju obično koriste startupi.
Izdavač prodaje svoje coine investitorima kao što bi to učinio s dionicama. Ulagači vjeruju da će startup uspjeti i da će vrijednost coina porasti, čime će oni dobiti određeni povrat na uložena sredstva. Protivnici ovog načina finansiranja ističu nedostatak regulative i gotovo nikakvu zaštitu investitora.
Od pronađenih sumnjivih ICO-ova velik je dio bio već ugašen, ali su neki i dalje prikupljali novac od investitora (čitaj: naivaca) koji su spremni dati novac za sumnjive digitalne coine koji vjerojatno u najskorijoj budućnosti neće vrijediti baš ništa.
Ova analiza po prvi je put kvantifikovala sumnje mnogih koji su govorili kako je na ICO tržištu teško odvojiti žito od kukolja i pronaći zaista valjanu ponudu iza koje stoji neka institucija ili kompanija s kredibilitetom, te koji bi zaista mogli biti isplativo ulaganje. SEEbiz / Bug.hr