BANJALUKA, SARAJEVO, Ekonomisti i finasijski stručnjaci u BiH slažu se sa izjavom češkog ambasadora, Jiržija Kudele, da će kreditni rejting BiH nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s EU biti povećan, što će otvoriti prostor za direktne investicije, a time i nova radna mjesta i više novca u budžetu BiH.
Kudela se nada da će rejting biti povećan za dva do tri poena. Češka je, kaže, pozitivne efekte i blagostanje osjetili već nakon dvije godine od potpisivanja Sporazuma, što bi se trebalo desiti i u BiH, koju on u Uniji vidi 2015. godine, ili godinu kasnije.
Viceguverner Centralne banke BiH, Ljubiša Vladušić, kaže da potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH s EU predstavlja pozitivan element za rejting, što je evidentno na primjeru novih članica EU.
– Kreditni rejting znači sposobnost zemlje da servisira svoje preuzete obaveze i za sada BiH to na vrijeme i uredno radi, ali svaki bolji kreditni rejting dozvoljava nam da na finansijskom tržištu dobijemo bolje uslove, kraće rokove, niže kamatne stope. To je jasan znak svim potencijalnim investitorima da zemlja ide naprijed i da su pravna i politička sigurnost i ekonomski ambijent povoljniji, tako da s te strane svaka zemlja želi da ima što povoljniji rejting u inostranstvu i na međunarodnoj sceni – smatra Vladušić.
Analitičari iz agencije “Moody's” su, kaže on, ekonomski segment rejtinga u BiH pozitivno ocijenili, a u proceduri je izbor još jedne agencije, čiji sud će takođe biti relevantan.
– Trenutno nam je pozicija B2 sa stabilnim izgledima, u najgorem scenariju ocjena će ostati nepromijenjena, B2 uz povećanje izgleda iz stabilnih na pozitivne. U svakom slučaju, SSP će dodatno ojačati sistem i dodatno ga otvoriti za investiranje – kaže Vladušić.
Ekonomista Zoran Pavlović takođe očekuje rast rejtinga, što će se, kako kaže, prvo osjetiti kroz rast kreditnog potencijala bankarskog sektora, s obzirom da ovim procesom banke podižu nivo sigurnosti ulaganja kroz bankarsaki sistem.
Međutim, predsjednik Udruženja banaka BiH, Berislav Kutle, smatra da je možda prerano govoriti o stepenu poboljšanja kreditnog rejtinga, pogotovo što u početnoj fazi ključne korake treba povući država i cjelokupna društvena zajednica sa aspekta rada, zalaganja i spremnosti na promjene.
– Zasigurno je da će nam se otvoriti mogućnosti korištenja mnogobrojnih fondova koji stoje na raspolaganju zemljama koje su u pristupnim pregovorima, a sa ciljem što je moguće brže i bezbolnije transformacije domaće privrede i prerastanjem u zemlju kandidata za punopravno članstvo u EU – smatra Kutle, koji takođe vjeruje da potpisivanje Sporazuma znači veću finasijsku sigurnost svih institucija tog sektora.
Usklađivanjem s EU standardima, smatra on, bankovnom sektoru BiH biće olakšano izvještavanje, regulacija i praćenje zakonske regulative. Unikredit banka, čiji je direktor, kroz pripadnost inostranoj finansijskoj instituciji Unikredit grup, praktično je sastavni dio evropskog bankarskog sistema. Fokus