VAŠINGTON, Građni SAD sve su više zabrinuti da će izgubiti posao, da neće imati dovoljno para da plate račune, a gledajući kako se njihovi fondovi za penziju sve više smanjuju, strahuju da neće imati dovoljno sredstava “pod stare dane”, rezultati su istraživanja koje je sprovela agencija GfK, piše list “Vašington tajms”.
Prema ovom istraživanju podrška javnosti blago je opala proteklog mjeseca za ekonomski paket pomoći vrijedan 787 milijardi dolara koji uključuje smanjenje poreza i potrošnje vlade, a koji je potpisao predsjednik Barak Obama ove sedmice uz obećanje da će to sačuvati ili otvoriti 3,5 miliona radnih mjesta i oživjeti ekonomiju.
Skoro polovina ispitanika kaže da su zabrinuti da će ostati bez posla, što je duplo u odnosu isti period prošle godine.
Oko 47 odsto ispitanika kaže da strahuje da će izgubiti posao, u odnosu na 28 odsto u februaru 2008. Skoro tri četvrtine ili 71 odsto kaže da znaju nekoga, prijatelja ili rođaka, koji je izgubio posao u posljednjih šest mjeseci zbog ekonomske situacije.
Strah od otpuštanja toliko je raširen da je izjednačen sa procentom radnika i bolje ili lošije plaćenih, 47 odsto, koji se boje gubitka posla.
Prošle godine samo 20 odsto lica koja zarađuju 50 000 dolara ili više godišnje strahovalo je da će izgubiti posao, kao i 35 odsto onih koji zarađuju manje.
Skoro dvije trećine ispitanika, 65 odsto, zabrunuto je zbog plaćanja računa, što je skok u odnosu na 46 odsto prošle godine.
Više od dvije trećine, 69 odsto, strahuju da vrijednost njihovih dionica i ulaganja u penzioni fond pada, u odnosu na 59 odsto prije godinu dana.
Više od polovine, 53 odsto, nisu sigurni da će imati dovoljno novca da žive udobno kada se penzionišu.
Podršku ekonomskom planu pomoći američkog predsjednika izrazilo je 52 odsto ispitanika, u odnosu na 55 odsto prošlog mjeseca.
Mjesec dana nakon stupanja na dužnost predsjednika Obamu podržava 67 odsto ispitanika, što je niže u odnosu na 74 odsto koliko je imao prije inauguracije 20. janaura.
Skoro dvije trećine, ili 62 odsto, smatraju da Obama ulaže dovoljno napora da sarađuje sa republikancima u Kongresu na rješavanju ekonomskih problema zemlje.
Skori isti procenat, 64 odsto, smatra da Republikanska partija ne sarađuje dovoljno sa demokratskim predsjednikom. Uprkos pokušajima da se pridobiju republikanci za ekonomski plan on je usvojen bez njihovih glasova.
Ispitanici ne razmišljaju mnogo o prošlogodišnjem finanskom planu pomoći u vrijednosti od 700 milijardi dolara za finansijske kompanije.
Skoro polovina ili 47 odsto smatra da nije imao stvarnog efekta na ekonomiju i jedna trećina ili 32 odsto smatra da je on samo pogoršao stvari.
Istraživanje agencije GfK sprovedeno u periodu između 12. i 17. februara na uzorku od 1 001 odrasle osobe.