VAŠINGTON/BRISEL, Finansijski problemi, koji bi mogli da načine izlazak Grčke iz evro-zone, mogli bi da se odraze i na SAD i smanje američki privredni rast za jedan odsto.
Ekonomija SAD raste po godišnjoj stopi od svega dva odsto, a ako se tome oduzme makar pola procenta, stići će na nivo koji nije održiv – upozoravaju ekonomski analitičati.
Oni navode da bi u tom slučaju ekonomija SAD, vjerovatno, ponovo pala u recesiju.
Uprkos minimalnim vezama sa Grčkom, opasnost od dvostrukog pada u recesiju najveće ekonomije svijeta bila bi dovoljna da poremeti već poljuljana finansijska tržišta.
Američke banke koje su povezanije sa evropskom krizom mogle bi da dožive “juruš na depozite”, a neke bi bile suočene sa direktnim kolapsom.
Čak i azijske ekonomije u ekspanziji mogu da očekuju oštar pad, jer bi presušio izvoz na Zapad.
Neki američki ekonomisti smtraju da bi za same Grke bilo bolje da (pažljivo) izađu iz evropske monetarne unije, ali ne vjeruju da će se to dogoditi – navode agencije.
Mnogi eskperti tvrde da je evropski eksperiment sa zajedničkom valutom propao, ukazujući na grčki sindrom.
Grci 17. juna ponovo glasaju za novu vladu, koja bi mogla da odluči da li će Grčka ostati u evrozoni.
Grčka se, sa 11 miliona stanovnika i godišnjim bruto nacionalnim proizvodom od oko 300 milijardi dolara, nalazi na 41. mjestu liste industrijski razvijenih zemalja.
Ali, s obzirom da joj je dug gotovo dvostruko veći od godišnje proizvodnje, Grčka je jedna od najslabijih karika u evropskoj krizi.