VAŠINGTON – Američki savezni sud juče je potvrdio ustavnost zakona koji bi mogao da dovede do zabrane popularne platforme društvenih medija TikTok za nekoliko mjeseci.
Tom odlukom odbačen je stav kineske kompanije da zabrana nije u skladu sa Prvim amandmanom Ustava SAD, prenio je AP.
Apelacioni sud okruga Kolumbija presudio je validnost zakona koji zahtijeva da TikTok raskine veze s matičnom kompanijom Bajtdens (ByteDance) u Kini ili da bude zabranjen počev od 19. januara.
Sud je napomenuo da Prvi amandman postoji kako bi zaštitio slobodu govora u Sjedinjenim Američkim Državama.
„Vlada je djelovala isključivo u cilju zaštite slobode od stranog protivnika, s namjerom da ograniči njegovu sposobnost da prikuplja podatke o građanima SAD“, navodi se u sudskom spisu.
Očekuje se da će TikTok i Bajtdens uložiti žalbu Vrhovnom sudu.
U međuvremenu, novoizabrani predsjednik Donald Tramp, koji je pokušao da zabrani TikTok tokom svog prvog mandata i čije bi Ministarstvo pravde moralo da sprovodi zakon, rekao je tokom predsjedničke kampanje da je sada protiv zabrane TikTok-a i da će raditi na „spasavanju društvenih medijskih platformi“.
Američki predsjednik Džozef Bajden je u aprilu potpisao nacrt zakona koji zahtijeva da se platforma proda novom vlasniku van Kine ili da bude zabranjena u SAD, zbog pretpostavki Vašingtona da „Bajtdens“ može da predstavlja rizik za nacionalnu bezbjednost.
U septembru su advokati američke vlade tvrdili da bi algoritam TikToka mogao biti korišćen za uticaj na američke korisnike.
TikTok je pokrenuo sudski proces da blokira zakon, tvrdeći da on krši slobodu govora više od 170 miliona svojih američkih korisnika, naveo je CNN.
Platforma TikTok se suočila s tužbama iz 13 američkih država i glavnog grada Vašingtona, Distrikta Kolumbija, kojima se ova popularna društvena mreža optužuje da nanosi štetu mladim ljudima i ne štiti ih, navodi AP.
Tužbe, koje su podnete odvojeno u Njujorku, Kaliforniji, Distriktu Kolumbija i još 11 drugih država, proširuju pravnu borbu kineskog TikToka s američkim regulatorima, uz zahtjeve da TikTok plati nove kazne.
Savezne države optužuju TikTok da namjerno koristi softver koji je dizajniran da izazove zavisnost i djecu drži „prikovanu“ za ekran što duže i što češće, kao i da pogrešno predstavlja efikasnost svoje moderacije sadržaja. Tanjug