VAŠINGTON , Američki Kongres usvojio je prijedlog mjera podrške propadajućem tržištu nekretnina u toj zemlji, zasnovan, prije svega, na masivnoj finansijskoj podršci poludržavnim hipotekarnim agencijama “Fredi Mek” (Freddie Mac) i “Fani Mej” (Fannie Mae) i stvaranju novog regulacionog organa koji će nadgledati poslovanje tih firmi.
U današnjim komentarima svjetskih medija na sinoćnu odluku Kongresa SAD ističe se da je posebno značajno što je u predložene mjere uvršćen i potpuno nov fond čiji je smisao da pomogne ljudima koji su dospjeli u probleme pošto nisu u mogućnosti da plate hipotekarna dugovanja.
Sa tim problemom je suočeno na hiljade američkih porodica koje nisu više bile u mogućnosti da plaćaju dospjele rate na uzete hipotekarne kredite, jer se njihov iznos višestruko povećao zbog stalno rastućih kamata, od momenta kada su uzeli zajam za kupovinu kuća.
U tom fondu će, bar na početku, biti 300 milijardi dolara, a pomoć iz njega bi moglo da očekuje oko 400.000 ljudi.
Tržište nekretnina u SAD nalazi se u najvećim problemima još od velike privredne krize tridesetih godina minulog vijeka, tako da je, uzimajući to u obzir, kao i predstojeće predsjedničke izbore u zemlji, Kongres taj prijedlog mjera usvojio veoma brzo, ukazuju analitičari.
Bijela kuća je već saopštila da će predsjednik Džordž Buš potpis na taj dokument staviti što prije bude mogao.
Kriza na tržištu nekretnina će ovim mjerama biti donekle umirena, ali ni tako masivne mjere, koje je usvojio američki Kongres, nastalu finansijsku krizu, koja se već prelila i na finansijska tržišta širom svijeta, neće u potpunosti riješiti, komentarišu svjetski mediji.
“Tržište nekretnina je pred infarktom, a ovaj predlog Kongresa je kao stimulacioni uređaj koji bi trebalo da stabilizuje situaciju”, kaže član organizacije “Senter for ameriken progres” (Center for American Progress) David Abromovič (Abromowitz).
Neki eksperti prognoziraju da će samo u ovoj godini u SAD problem sa otplatom hipoteka imati oko 2,5 miliona domaćinstava kojima prijeti zapljena kuća.
Ove mjere bi trebalo da počnu da važe od 1. oktobra ove godine, a Fond sa početnim kapitalom od 300 milijardi dolara trebalo bi da bude samo prelazno rješenje.
Uspješnost tog fonda će, međutim, zavisiti i od spremnosti povjerilaca da prihvate gubitke iz prvobitnih pozajmica kako bi dužnicima mogli da odobre novu, takozvanu “sponzorisanu hipoteku”, za koju nisu vezana nikakva neprijatna iznenađenja u formi značajnog povećanja rata, zbog promjenljivih kamatnih stopa.
Ovaj prijedlog pomoći tržištu nekretnina već je u srijedu usvojio Predstavnički dom američkog Kongresa, a da bi zaživeo očekuje se još samo potpis predsjednika SAD.
Tržište nekretnina u SAD je u problemima od prošle godine, a širom Amerike su u drugom tromjesečju ove godine stanari čak 739.714 kuća imali ozbiljne probleme sa otplatom hipoteka, tako da su dobili riješenja o iseljenju.
Istraživačka kompanija “Rilti trek” (Realty Trac) je primjetila da je to povećanje od čak 121 procenta u odnosu na isti period prošle godine.