NJUJORK, Na Wall Streetu su juče vodeći indeksi pretrpjeli najveći dnevni pad u posljednje tri sedmice, nakon novih makroekonomskih podataka koji pokazuju da se američka privreda sporo oporavlja.
Prodaju akcija izazvali su novi podaci koji ukazuju na slabost tržišta nekretnina i rada. Tako je objavljeno da je prošle sedmice broj osoba koje prvi puta traže pomoć za nezaposlene ostao nepromijenjen na 505.000, što je i dalje iznad visine koja bi najavljivala oporavak tržišta rada. Udruženje hipotekarnih banaka objavila je, pak, da više od 14 odsto vlasnika kuća u SAD-u ili kasni s otplatom hipotekarnih kredita, ili ih uopšte nisu u stanju otplaćivati. To pokazuje da se ni tržište nekretnina ne oporavlja dovoljno brzo, a ulagači se plaše da će se situacija dodatno pogoršavati jer nezaposlenost i dalje raste.
Sve to pokazuje da se američka privreda sporo oporavlja od recesije, pa je upitno je li snažan rast akcija u posljednjih osam mjeseci opravdan. Analitičari kažu da veliki ulagači, čini se, nisu spremni preuzeti dodatan rizik do kraja godine. “U strahu od presporog oporavka privrede, veliki fondovi, čini se, žele zaštititi svoje dobitke, kako se približava kraj godine, pa investicije preseljavaju u drugu, sigurniju imovinu”, kaže Adam Gould, portfelj menadžer u Direxions Funds.
Zbog toga se juče oporavila američka valuta, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital, pa je njena vrijednost u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta porasla 0,3 odsto. Zbog toga je, terminska cijena nafte pala za više od 2 dolara, ili 2,7 odsto, na 77,46 dolara po barelu, što je izazvalo pad cijena akcija naftnih kompanija, pa je S&P indeks energetskog sektora potonuo 2,1 odsto. Istovremeno su pale i cijene drugih sirovina, zbog čega je S&P indeks rudarskog sektora oslabio 1,5 odsto.
Ali pod najvećim pritiskom našli su se proizvođači čipova jer su analitičari Bank of America-Merrill Lyncha smanjili izglede za tu industriju u 2010. godini zbog rasta zaliha. Stoga je PHLX indeks poluvodičkog sektora juče potonuo 3,4 odsto, a među najvećim je gubitnicama bila akcija najvećeg svjetskog proizvođača čipova Intela, s padom cijene od 4,1 odsto
Dow Jones Industrial Average oslabio je 0,90 odsto, na 10.332 boda, dok je Standard & Poor's 500 potonuo 1,34 odsto na 1.094 boda, što je najveći dnevni pad tih indeksa od 30. oktobra. Nasdaq Composite zaronio je 1,66 odsto, na 2.156 bodova. Poslovni.hr