NJUJORK, Ekonomisti u SAD podijeljeni su u mišljenjima da li će američka Uprava federalnih rezervi (Fed) nastaviti da, dosadašnjim tempom, smanjuje obim monetarnih stimulacija do kraja godine ili će napraviti malu pauzu i dozvoliti ekonomiji da se dodatno oporavi.
Nacionalna asocijacija za poslovnu ekonomiju (NABE) sprovela je redovnu polugodišnju anketu u kojoj je učestvovalo njenih 230 članova, u periodu od 30. januara do 6. februara, prije prvog obraćanja nove predsjednice Feda Dženet Jelen Kongresu, prenosi agencija AP.
Oko 43 odsto članova NABE vjeruje da će Fed okončati program stimulacija u ovogodišnjem četvrtom kvartalu, dok 42 odsto misli da će program biti ugašen tek 2015. ili kasnije.
Na posljednja dva sastanka, Fed je smanjio obim kupovine državnih obveznica za po 10 milijardi dolara na sadašnji nivo od 65 milijardi mjesečno. U 2014, centralna banka će održati još sedam sastanaka.
Većina anketiranih ekonomista slaže se sa postepenim gašenjem stimulacija, a 57 odsto njih navodi da je trenutna monetarna politika ispravna. Oko 37 odsto stručnjaka, međutim, smatra da je politika Feda suviše stimulativna.
Dosadašnje smanjenje stimulacija i očekivanje da će se ono nastaviti već su doveli do skoka kamatnih stopa na hipotekarne kredite.
Većina ekonomista smatra da će Fed sačekati do 2015. prije nego što počne da podiže ključnu kamatnu stopu sa trenutnog nivoa blizu nule. Jelen je u obraćanju Kongresu poručila da će centralna banka zadržati nisku stopu i nakon što nezaposlenost padne ispod 6,5 odsto, pod uslovom da inflacija ostane niska. Nezaposlenost je u SAD u januaru bila na petogodišnjem minimumu od 6,6 odsto.
Oko 36 odsto anketiranih smatra da će Fed podići kamatnu stopu u prvoj polovini 2015, 37 odsto ih vjeruje da će do toga doći u drugoj polovini iduće godine, 12 odsto “tipuje“ na drugu polovinu tekuće godine, a 15 odsto na 2016. ili kasnije. Tanjug