NJUJORK, Zahvaljujući obećanju američkog predsjednika da će njegova administracija u “naredne dvije do tri sedmice predstaviti fenomenalan poreski plan”, dolar je u prošloj sedmici zabilježio dobitke, prve u šest sedmica.
Dolarov indeks, koji mjeri vrijednost američke u korpi šest glavnih valuta u svijetu, ojačao je 0,95 odsto, što je najveći sedmični rast od polovine decembra.
Tokom predizborne kampanje Tramp je obećao velike poreske olakšice, i druge ekonomske mjere koje bi trebale ubrzati privredni rast i inflaciju. Rast inflacije bi podstakao američku centralnu banku da poveća kamatne stope.
Upravo na osnovu ovakvih očekivanja investitora dolar je od američkih predsjedničkih izbora do kraja 2016. godine ojačao više od pet odsto prema korpi valuta.
Međutim, sumnje u ekonomsku politiku, naročito u svijetlu Trampovog protekcionizma, razlog su slabljenja dolara od početka godine.
“Dolaru podršku pruža Trampova najava u vezi poreskih olakšica. Ipak, ulagači bi za sad mogli ostati na oprezu. Obzirom na sve čemu smo bili svedoci nakon Trampove zabrane vezane za imigrante, prisutna je i dalje vrlo velika neizvesnost u vezi toga što će Tramp učiniti i što može provesti”, rekla je Thu Lan Nguyen, valutni analitičar u “Commerzbank”.
U odnosu na evropsku valutu dolar je ojačao 1,3 odsto, 1,0643 dolara za evro. Ipak, evro je od početka godine na dobitku prema dolaru za 1,2 odsto.
Evro je prošle sedmice bio pod pritiskom predsjedničkih izbora u Francuskoj, koji će se održati polovinom aprila. Ankete pokazuju da je u prednosti Marine Le Pen, kandidat Nacionalne fronte, a njezine najave o mogućem izlasku Francuske iz Evropske unije podstiču nervozu na tržištima. Iako mnogi očekuju da će Le Pen izgubiti u drugom krugu izbora, eventualna pobjeda Marine Le Pen mogla bi izazvati velike turbulencije u zoni evra.
U odnosu na japansku valutu, američka je ojačala 0,6 odsto, na 113,22 jena. Investitori sa pažnjom osluškuju o čemu sve razgovaraju američki predsjednik i japanski premijer Šinzo Abe koji je od 10. februara u posjeti SAD.
Ranije je Tramp kritikovao Japan da namjerno slabi svoju valutu kako bi povećao izvoz i zadobio prednost u odnosu na američku trgovinu. Prvog dana sastanka Tramp je ublažio retoriku, naglasivši da trgovinski odnosi dvije zemlje moraju biti “slobodni, fer i recipročni.
Prošlosedmični pobjednik na valutnim tržištima bio je australijski dolar koji je snažno ojačao, podstaknut rastom cijena sirovina, i dobrim trgovinskim podacima iz Kine.
Na kraju prošle sedmice australijskim dolarom se trgovalo za 0.7674 US centi. Od početka januara “Aussie” dolar je porastao oko 6,5 odsto prema američkom.
Pozitivne rezultate je ostvario i kanadski dolar nakon objavljivanja podataka o zapošljavanju. U petak je objavljeno da je kanadska ekonomija u januaru otvorila 48.300 novih radnih mjesta, što otvara prostor za povećanje kamatnih stopa do kraja godine.
S druge strane, novozelandski dolar je oslabio prema američkom, nakon najave Centralne banke da još ne razmišljaju o pooštravanju monetarne politike, jer treba “dosta vremena da se postigne ciljana inflacija od 2 odsto”. Agencije