NJUJORK, Najveće kompanije iz SAD drže u ofšor zonama oko 1.200 milijardi dolara (1,2 biliona dolara), objavio je Vol strit džornal, pozivajući se na istraživanje neprofitne organizacije US PIRG (Public Interest Researć Group).
PIRG je analizirao javno dostupne podatke 100 američkih kompanija, čijim se akcijama trguje na berzi i otkrio da 82 kompanije imaju filijale u zemljama sa niskim poreskim stopama van SAD.
Američki zakon dozvoljava kompanijama da obračunavaju profit a da ne plaćaju porez na sredstva ostvarena van teritorije zemlje, koja se nisu vratila u zemlju. Stopa poreza na vraćanje kapitala iznosi 35 odsto, minus plaćeno po stranom zakonu.
Kako je utvrdo PIRG, samo 21 kompanija od 100 objavila je procjene mogućih poreskih obaveza prema budžetu SAD u slučaju vraćanja svog kapitala. Za njih, prosječna poreska stopa u stranim zemljama je 6,9 odsto.
Podatke o svom kapitalu u inostranstvu kompanije su obavezne da dostave američkoj Komisiji za hartije od vrijednosti i berze (SEC) u vidu godišnjih izvještaja.
Međutim, kako je pokazalo istraživanje PURG, mnoge to rade samo djelimično. Ukupno bi ta 21 kompanija mogla u budžet da donese 93 milijarde dolara.
Prema procjeni istraživača, 15 kompanija sa najznačajnijim rezervama u inostranstvu raspolažu sa 776 milijardi dolara u ofšor zonama, što predstavalja dvije trećine od 1,2 biliona za svih sto kompanija.
Na prvo mjestu PIRG je stavio Dženeral ilektrik, sa 108 milijardi dolara u ofšor zonama. Na drugom mjestu je Epl, sa 82,6 milijardi, na trećem Fajzer (Pfizer), sa 73 milijardi, a četvrti je Majkrosoft sa 60,8 milijardi dolara. Istraživanje je sprovedeno na osnovu podataka za 2012. godinu.
Kako navodi Vol strit džornal, kompanije mogu da zadrže svoje profite u ofšor zonama i zbog toga što tamo vide mogućnosti za rast i u vezi s tim bi povratak kapitala bio nepraktičan. Tanjug