VAŠINGTON, Američka centralna banka, po svemu sudeći, ove nedjelje, u srijedu, podići će referentnu kamatnu stopu, koja je od izbijanja krize na rekordno niskom nivou.
Na tržištima vlada nervoza, ali ne zbog samog podizanje kamate, pošto je to očekivano, već zbog iščekivanja obrazloženja Federalnih rezervi koje će pratiti tu odluku, pošto će u njemu biti formulisana predviđanja kada će uslijediti novo podizanje.
Zasad se očekuje da će referentna kamatna stopa Feda, koja je sada na 0,2 odsto, biti i za toliko povećana, što će biti i prvo podizanje referentne kamate od 2006. godine.
Agresivno podizanje kamatne stope, po kojoj Centralna banka pozajmljuje novac drugima, povećaće kamate koje naplaćuju banke kompanijama i možda dovesti u opasnost američku ekonomiju, ali i unijeti nestabilnost na berze.
Investitori prije žele da Fed naznači spor i postepeni niz podizanja kamata, što će omogućiti periodično razmatranje stanja privrede kako bi se ustanovilo da je privreda dovoljno stabilna da izdrži novo povećanje kamata.
Federalne rezerve su svoju kamatu na rekordno nizak nivo spustile 2008. da bi pomogle finansijskom sistemu da prevaziđe krizu. Sada, kada je tržište rada skoro u potpunosti ozdravilo, Centralna baka SAD je spremna da vrati kamatu na normalne nivoe.
Zvaničnici Feda su prethodnih mjeseci najavljivali postepeno podizanje referentne kamate, ali investitori žele da u srijedu čuju nove garancije.
Jedan od činilaca koji bi mogao uticati na postepeno dizanje kamate je odsustvo inflatornih pritisaka, pošto inflacija uporno ostaje znatno niža od ciljanih dva odsto, što je posljedica slabosti globalne ekonomije, pada cijena nafte i snažnog dolara.
Zato će investitori pomno pratiti konferenciju za novinare šefice Federalnih rezervi Dženet Jelen i saopštenje Feda u potrazi za naznakama toga koliko će biti podizanje kamata sljedeće godine.
“Zabrinut sam da su snažan dolar i pad cijena nafte zamaskirali postojeće inflatorne pritiske koji bi brzo mogli izbiti kako se približavamo punoj zaposlenosti”, rekao je glavni ekonomista firme DMJ advajzors Dejvid Džons.
Većina ekonomista ipak veruje da će Fed naznačiti sporo podizanje kamata.
“Fed će upakovati svoje saopštenje u lijep prazničan paket s divnom mašnom”, rekao je profesor ekonomije s Kalifornijskog državnog univerziteta Sung Von Son.
Inflacija u SAD je prema Fedu u posljednjih 12 mjeseci bila mršavih 0,2 odsto, a kada se isključe nestabilne cijene hrane i energenata, povećanje je bilo 1,3 odsto. Beta