NJUJORK, Sve dublja kriza u Evropi i sve nestabilnija tržišta odražavaju se i na snagu američke ekonomije. Skroman privredni rast i budžetski manjak veći od milijardu dolara uticaće i na kampanju uoči novembarskih izbora za predsjednika SAD.
Ekonomska kriza u Evropi bacila je sjenku na zbivanja preko okeana, ali ni američka ekonomija ne može baš da se pohvali stabilnim prilikama. Bijela kuća predviđa da će, ove godine, manjak u budžetu biti 1.200 milijardi dolara.
Četvrtu godinu zaredom deficit je hiljadu milijardi, a to će uticati i na kampanju uoči novembarskih predsjedničkih izbora. Ako je suditi po najnovijim pokazateljima, prvoj privredi svijeta, poslije kratkotrajnog predaha, ponovo preti recesija.
U drugom tromjesečju bilježi se skroman rast od jedan i po odsto, ali ekonomiste više zabrinjava ogroman deficit i drastičan pad potrošnje u SAD.
“Iako su podaci za nijansu bolji od očekivanih, jasno je da je ekonomija i dalje vrlo slaba i da nedostaje povjerenja u američku budžetsku politiku”, navodi finansijski analitičar “Banke Amerike” Itan Haris. Prema njegovim riječima, zabrinuti su i poslovni ljudi i domaćinstva, jer vide da je kriza u Evropi sve dublja, a tržišta sve nestabilnija.
Bijela kuća za ovu godinu predviđa privredni rast od 2,6 odsto i prosječnu stopu nezaposlenosti od osam odsto.
Da bi zaštitila srednju klasu, vlada predlaže produženje Zakona o poreskim olakšicama. Prijedlog je usvojen u Senatu, u kojem većinu čine demokrate, ali ne i u Predstavničkom domu Kongresa, zbog protivljenja Republikanaca.
“Umjesto da učine nešto za srednju klasu i male privrednike, Republikanci drže poreske olakšice kao taoca, dok god njima ne budu obuhvaćeni najbogatiji. Oni i njihov predsjednički kandidat vjeruju da je to najbolji način da se podstakne rast i otvore nova radna mjesta, ali greše. Već su to probali u protekloj deceniji i nije im uspjelo”, kaže predsjednik SAD Barak Obama.
S obzirom na to da među političarima u Vašingtonu nema kompromisa, privrednici su obazrivi i teško se odlučuju na nova zapošljavanja i investicije.
Ekonomista Vord Mekarti smatra da će, ako političari ne produže trajanje poreskih olakšica, do kraja godine doći do recesije. On navodi da još ima vremena da se nešto preduzme, ali da je svaki novi dan bez konkretnog dogovora izgubljena prilika.
Iako zvanična trka za Bijelu kuću još nije počela, analitičari ocjenjuju da će nepovoljne ekonomske prognoze intenzivirati ionako burnu predsjedničku kampanju kandidata Demokrata Baraka Obame i Republikanca Mita Romnija.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.