BEOGRAD, Američka privredna komora u Srbiji smatra da je Prijedlog izmjena Zakona o stečaju korak u pravom smjeru za oporavak privrede i pozitivan signal za investitore. AmCham navodi i da u zakonu nedostaju određena sistemska rješenja, kao odgovor na nove pojave i probleme u tumačenju i primjeni zakona u praksi.
Predložene izmjene Zakona o stečaju, kako se ocenjuje, predstavljaju korak u pravom smjeru, i to prije svega kroz stvaranje uslova za unapređenje javnosti i transparentnosti stečajnog postupka, zatim preciznijeg regulisanja dužnosti i sprečavanja zloupotreba od strane stečajnog upravnika i usklađivanja Zakona o stečaju sa postojećim Zakonom o privrednim društvima.
Dobro je i što su otklonjeni ranije uočeni problemi u primjeni zakona u praksi, ali i što su usklađena rješenja sa ustanovljenom sudskom praksom, čime se, kako ističu u AmChamu, omogućava efikasna primjena samog zakona od strane sudova. Pozitivan signal za strane investitore je i detaljnije regulisanje međunarodnog stečaja.
“Međutim, smatramo da je propuštena prilika da se uvedu i određena sistemska rješenja, kao odgovor na uočene trendove, nove pojave i probleme u tumačenju i primjeni zakona u praksi”, rekla je predsjedavajuća odbora za privredno pravo AmChama, Nataša Lalović Marić.
Prema njenim riječima, propisivanjem obaveze pokretanja stečajnih postupaka od strane samog dužnika, u zakonom propisanim slučajevima, a zarad boljeg namirenja povjerilaca i pospješivanjem mogućnosti “spasavanja dužnika” kroz reorganizaciju, te regulisanjem stečaja povezanih lica, ova značajna reforma bila bi kompletna.
“Ali, i ovaj korak je veoma važan i pruža uvjerenje da će se sa reformom nastaviti“, dodala je Lalović Marić.
Dobar signal za investitore je, kako se dodaje, i usvajanje Prijedloga zakona o privatizaciji, a Američka privredna komora podržava ubrzanje i oročavanje procesa privatizacije, ali uz poštovanje fer i transparentnih uslova koji su od vitalne važnosti za uspješno sprovođenje privatizacije.
AmCham u Srbiji ističe da nastoji da održi aktivan dijalog sa Vladinim institucijama i da se zalaže za unapređenje poslovnog okruženja u kojem bi se stvorili odgovarajući uslovi za priliv novih investicija, zapošljavanje i oporavak privrede.
U ovom cilju, reformski proces koji podrazumjeva jačanje institucionalnog okvira, donošenje ključnih zakona i njihovu dosljednu implementaciju u oblastima poput borbe protiv sive ekonomije, odnosno donošenje Zakona o privatizaciji i Zakona o planiranju i izgradnji, od velikog su značaja za poboljšanje poslovnog ambijenta i bolje stanje privrede Srbije, navodi AmCham i dodaje da je odlučan da, kao i do sada, podrži sve reformske poduhvate Vlade Srbije kroz javne i transparentne procese koji za cilj imaju bolje uslove poslovanja. Tanjug