MOSTAR, Vlada Federacije BiH (FBiH) utvrdila je nacrt aneksa na Sporazum o rješavanju otvorenih pitanja između Vlade FBiH i preduzeća “Aluminij” iz Mostara kojim se rok za ispunjenje obaveza iz Sporazuma pomjera na 8. maj ove godine.
Ovo je učinjeno jer do ranije utvrđenog roka petka, 8. februara, nisu realizovane obaveze iz Sporazuma, saopšteno je danas nakon sjednice Vlade održane u Mostaru.
U pregovorima koje je, prema Odluci Vlade FBiH, Komisija za pripremu i prodaju 88 odsto kapitala ”Aluminija” vodila sa prvorangiranim ponuđačem Konzorcijumom ”Glenkor internešnel AG”, “FEAL” i “Dalekovod” 22. i 23. januara ostalo je otvoreno pitanje iz oblasti ekologije, odnosno obaveze u pogledu saniranja odlagališta crvenog mulja kraj Dobrog Sela.
Konzorcijumu je dat rok od sedam dana da, radi razrješenja ovog pitanja, izvrši dodatno dubinsko snimanje ovog odlagališta i izjasni se o pitanju njegove sanacije.
U slučaju da Konzorcijum ne prihvati obavezu saniranja, Vlada je zadužila Komisiju da, prema utvrđenom redosljedu ponuda, započne pregovore sa drugim ponuđačima.
Donesena je i Odluka da se 67 odsto državnog kapitala preduzeća “Hepok” Mostar privatizuje metodom javnog prikupljanja ponuda, odnosno tenderom.
Vlada je usvojila amandman prispio iz federalnog Parlamenta na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privatizaciji preduzeća, kojim se predviđa da se prodaja preduzeća može provesti putem javne ponude dionica za novac i putem otvorene javne ponude.
U saopštenju se navodi da je usvojen i amandman kojim nadležna agencija, uz saglasnost Vlade, može promijeniti strukturu aktive preduzeća zaključivanjem ugovora o zajedničkom ulaganju, s tim da je izbor partnera potrebno obezbijediti u skladu sa principima javnosti i konkurentnosti.
Vlada je donijela zaključke kojim predlaže da Parlament FBiH, prije otvaranja rasprave i izjašnjenja o Odluci o izboru strateških partnera za pripremu izgradnje, izgradnju i korištenje elektroenergetskih objekata u FBiH, provede prethodni postupak.
Vlada FBiH predlaže da Parlament formira komisiju koja će pripremiti izvještaj o poslovnoj sposobnosti i kvalifikovanosti ponuđenih strateških partnera, nakon čega će se Parlament izjasniti o izboru strateških partnera za pripremu izgradnje, izgradnju i korištenje elektroenergetskih objekata u Federaciji.
Prijedlog Vlade je da Parlamentarna komisija prati i sve faze u toku investicionog postupka.
Na sjednici je danas donesena Uredba o privremenom načinu utvrđivanja, evidentiranja i iskazivanja finansijskog rezultata u finansijskim izvještajima Javnog preduzeća “Direkcija cesta” FBiH, prema kojoj upisani kapital “Direkcije cesta” čini putna infrastruktura kao opšte dobro.
Javne prihode predstavljaju i naknade za puteve i svi projekti koje finansiraju međunarodne institucije.
Vlada je razmatrala i prihvatila Izvještaj o radu Međuentitetskog tijela za ekologiju u prošloj godini koji je pripremilo Federalno ministarstvo turizma i ekologije, te usvojila Informaciju o realizaciji FAO projekta “Inventar stanja zemljišnih resursa u BiH u poslijeratnom periodu”.