SARAJEVO/ MOSTAR, Gašenje mostarskog giganta “Aluminij” se neće dozvoliti, pred kompanijom je više mogućnosti, a jedna od njih je “topli režim”, koji podrazumijeva održavanje rada mašina i sistema kako se ne bi ugasili.
Poručeno je ovo u petak nakon završetka sjednice Vlade FBiH na kojoj se razgovaralo o mogućim koracima u rješavanju problema dugova ove kompanije.
Neki od njih su finansijska konsolidacija, revizija poslovanja, distribucija električne energije po konkurentnim cijenama i moguće povećanje kapaciteta proizvodnje.
Finansijska konsolidacija podrazumijeva i korekciju plata, sistem “bruto jednako neto” te mogućnost spuštanja na minimalac.
Sudbina “Aluminija” mnogo će zavisiti od revizorskog izvještaja, te se nakon njega otvara mogućnost i sankcionisanja odgovornih za stanje u kojem se gigant našao.
Fadil Novalić, premijer FBiH, rekao je da bi za reviziju bila angažovana renomirana svjetska revizorska kuća.
“‘Aluminij’ ima dvije nesreće, jedna je da je cijena aluminija na svjetskom tržištu pala, a druga je da je porasla cijena električne energije. Nećemo dozvoliti zatvaranje fabrike i osiguraćemo rad ‘toplog režima’ da ne dođe do naglog pada i zaustavljanja rada”, rekao je on i dodao da bi električna energija koja se proizvodi iz Buškog blata mogla biti rješenje za “Aluminij”.
“Mi smo većinski vlasnik kompanije, tako da sve što radimo u ‘Aluminiju’, moramo raditi sinhronizovano sa suvlasnicima, te očekujem da se uključi i Vlada Hrvatske”, rekao je Novalić.
Nermin Džindić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH, rekao je da se krenulo u donošenje zaključaka koji bi doveli do rješenja, te da je angažovanje kompanije koja će izvršiti finansijsku reviziju jedan od šest zaključaka.
“Rukovodstvo mostarske tvornice će to morati uraditi u roku od 30 dana. Akcenat revizije trebalo bi da bude na kontinuiranom opskrbljivanju strujom, revizija svih ugovora kupac – dobavljač, dizanje proizvodnje na pune kapacitete i interne uštede poslovanja i povećanje efikasnosti”, rekao je Džindić i dodao da je i reprogram dugovanja za električnu energiju jedan od zaključaka.
Jelka Milićević, ministar finansija FBiH, istakla je da se Vlada bori za svako radno mjesto u “Aluminiju”.
Dražen Pandža, v.d. direktora “Aluminija”, kaže da još nisu zvanično dobili zaključke Vlade FBiH, ali je pozdravio prijedloge za poboljšanje stanja, te istakao da je to početak ka novom, zdravijem i boljem “Aluminiju”.
“Bitan je stav Vlade da ‘Aluminij’ mora raditi i da je interes radnika na prvom mjestu. Raduje nas mjera resornog ministra da se ‘Aluminiju’ osigura opskrba strujom po konkurentnim cijenama”, rekao je Pandža, koji tvrdi da se već počelo s finansijskom konsolidacijom kompanije, što je bio jedan od prijedloga Vlade.
“Aluminij” duguje 344 miliona KM, od toga 23 miliona komercijalnim bankama, pravnim osobama 187, a 134 miliona u tekućim dugovima.
Kompaniji zbog neizmirenih dugovanja za električnu energiju prijeti opasnost od gašenja proizvodnje nakon 21. oktobra zbog isključenja sa elektroenergetske mreže.
Ukupne troškove čine električna energija i osnovne sirovine i materijali, a dugovanja za struju nastala su kao posljedica visokih troškova električne energije i ključnih sirovina, koje su dovele preduzeće u situaciju neodrživog poslovanja usljed nedostatka likvidnosti.
Vlada FBiH je obećala da će zasad obezbijediti najmanje milion KM za održavanje rada “Aluminija”. Nezavisne