MOSTAR, Vršilaca dužnosti direktora Aluminija d.d. Mostar Ružica Udovičić na dvodnevnoj međunarodnoj konferencije “Vizija za BiH – Izgledi za napredak” u Sarajevu, govorila je o poslovanju mostarskoga giganta.
Udovičić je podsjetila kako je Aluminij najveći pojedinačnim izvoznik u Bosni i Hercegovini, s više od 150 miliona evra vrijednosti godišnjega izvoza, koji direktno zapošljava 850 radnika, a više od 40 hiljada ljudi u BiH i u Republici Hrvatskoj u mreži kooperanata zavisi o poslovanju Aluminija, saopšteno je iz te firme.
Međutim, v.d. direktora Aluminija upozorila je kako trenutne cijene metala na svjetskomu tržištu ne idu na ruku mostarskoj firmi, stoga je Aluminiju potrebno razumijevanje države i konkretna pomoć.
Dodala je kako druge države poput SAD-a i Njemačke prepoznaju važnost aluminijske industrije unutar njihovih privreda te subvencionisanjem cijena električne energije pomažu proizvođačima.
– Iščitavajući stavke iz Reformske agende za BiH, za razdoblje od 2015. do 2018. godine, veseli me opredijeljenost svih nivoa bh. vlasti tako nužnim promjenama, napose onima u privredi, kojoj je prijeko potrebno skinuti nepotrebne okove, administrativna, pa i neka poreska opterećenja – kazala je direktorica Aluminija.
Govoreći o nelogičnostima bh. zakonskih rješenja i administrativnim zaprekama, ona je istakla kako je potpuno neopravdano da se preduzeće koja prednjači u ekološkoj osviještenosti, oporezuje po višoj poreskoj stopi za opremu koja proizvodni proces podiže na viši nivo zaštite čovjekove sredine i čovjeka na radnomu mjestu.
– Takvih nelogičnosti, kao i onih da Aluminij već godinama plaća najskuplji elektroprenos na evropskom tlu, ne bi smjelo biti. Smanjenjem opterećenja za proizvodne subjekte država neće gubiti. Uklanjanjem administrativno-političkih barijera privući će ulagače, pokrenuti procvat proizvodnje i porast izvoza, a onoga trenutka kada omogući privrednicima disati punim plućima – neminovno je kako će doživjeti jasne, dalekosežne pozitivne posljedice – istaknula je Udovičić.
Po njenim riječima, mostarski Aluminij ne želi više samo izvoziti sirovinu, već stvoriti unutardržavni klaster koji bi uvezao cjelokupan proces proizvodnje i prerade aluminija, kako bi se mogli prodavati gotovi proizvodi kao što su građevinski profili, električni kablovi, automobilske felge, dijelovi za brodove i avione.
Kako bi došlo do zaokreta, istakla je Udovičić, u prvom redu potrebno je preustrojiti administraciju, javnu upravu i javna preduzeća, te skinuti nepotrebne utege s privrednika, nakon čega slijedi preustroj obrazovnog sistema i prilagođavanje školske, visokoobrazovne i zanatske strategije stvarnim potrebama bh. tržišta rada.
– Svi odgovorni u složenom nizu političkih, naučnih, stručnih, privrednih i drugih predstavnika ove države moraju, prije svega, imati zajedničku viziju budućnosti Bosne i Hercegovine. Neće onda biti problem predano raditi na ostvarenju te vizije. No vrijeme je ključno, jer krize koje nas okružuju, političke, sigurnosne, socijalne, finansijske – skrenuće pažnju s ovoga dijela svijeta onima čija nam pažnja treba – zaključila je Ružica Udovičić. Fena