BEOGRAD, Član Fiskalnog savjeta Srbije Nikola Altiparmakov je ocijenio da je jedino rješenje za javne finansije koje su u lošoj situaciji, da se temeljno reformiše javni sektor, a plate i penzije usklade s mogućnostima privrede.
“Reforma javnog sektora je jedini način da se zaustavi rast javnog duga i uravnoteže javne finansije, kako bismo kao društvo krenuli da trošimo u skladu sa svojim mogućnostima, odnosno da porast javne i društvene potrošnje narednih godina budu bazirani isključivo na porastu proizvodnje, umjesto na zaduživanju”, rekao je Altiparmakov za novi broj mjesečnika “Ekonometar”.
Upozorio je da bi u slučaju nekontrolisanog porasta javnog duga strani investitori okrenuli leđa Srbiji i odbili da dalje finansiraju njenu prekomjernu javnu potrošnju, što bi izazvalo krizu javnog duga.
Javni dug Srbije je za pet godina, od 2008. do danas, dupliran sa 30 na 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), ukazao je Altiparmakov i iznio da je Srbiji godišnje potrebno pet milijardi evra svježeg novca – od toga oko 1,5 milijardi evra za finansiranje deficita i oko 3,5 milijardi evra za otplatu glavnice i dospjelih kredita.
“S povećanjem javnog duga, a to se u Srbiji upravo dešava, povećava se i iznos novca koji treba prikupiti za finansiranje deficita i otplatu zajmova koji dospijevaju, što je znak da imamo opasnu spiralu zaduživanja. Zato je neophodno što prije eliminisati budžetski deficit i uravnotežiti javne finansije”, ukazao je Altiparmakov.
On smatra da se sistem javnih finansija ne može uravnotežiti bez zadiranja u dvije najveće stavke – penzije i plate u javnom sektoru.
Izdvajanja za penzije i plate, kako je naglasio, “moraju da se postepeno usklađuju s mogućnostima privrede, prije svega privatnog dijela koji jedini može i mora da bude motor ekonomskog oporavka”. Beta