BANJALUKA, Banjalučki Okružni privredni sud otvorio je predstečajni postupak u fabrici cijevi “Alpos” iz Prnjavora, koja je u oktobru prošle godine ugasila sve pogone i poslala stotinak radnika kućama.
Prijedlog za pokretanje stečaja podnio je direktor “Alposa” Miroslav Ignjatić s obrazloženjem platežne nesposobnosti preduzeća da ispunjava svoje zakonske obaveze.
Za privremenog stečajnog upravnika imenovan je Aleksa Nježić, koji ima zadatak da sudu o roku od 30 dana dostavi izvještaj s ocjenom o uslovima za otvaranje stečaja u preduzeću.
Direktor “Alposa” nije želio da razgovara o direktnim uzrocima koji su ovu nekada vrlo uspješnu fabriku doveli u postojeću tešku situaciju s obrazloženjem da se “isuviše iscrpio u vezi s tim”.
Poznato je, međutim, da je vlasnik fabrike, slovenački “Alpos”, zapao u velike finansijske probleme, što ga je gurnulo u bankrot, a time posljedično uticao i na obustavu rada u njihove dvije istoimene firme kćerke u RS i Srbiji.
Slovenački “Alpos” proglasio bankrot i time uticao na obustavu rada u njegovima firmama u RS i Srbiji
U Sindikalnoj organizaciji prnjavorskog preduzeća kažu da su uz konsultacije sa granskim republičkim sindikatom podržali prijedlog direktora za pokretanje stečaja, ocjenjujući to manje lošom opcijom u situaciji kada su iscrpljene sve mogućnosti da fabriku pokrene dosadašnji vlasnik.
Zdravko Vasić, predsjednik Sindikata “Alposa” iz Prnjavora, ukazuje da se radnicima zaključno s januarom duguje pet plata, dok doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje nisu uplaćeni sedam mjeseci.
“Uskoro ću tražiti sastanak s privremenim stečajnim upravnikom kako bih mu iznio prijedlog za reorganizaciju fabrike, jer smatram da ima prostora za oživljavanje proizvodnje cijevi u kojem bi se u dvije smjene zaposlilo barem 40 radnika. Naše cijevi su dosta kvalitetne i tražene, te bi se bez problema mogla realizovati mjesečna proizvodnja od 700 do 800 tona za bh. tržište”, smatra Vasić.
U fabričkom sindikatu najviše strahuju kako će se o njihovom planu izjasniti povjerioci, prije svega banjalučka NLB Razvojna banka, koja je, kažu, prije mjesec dana otkupila i dug preduzeća prema Raiffeisen banci, te će kao najveći povjerilac voditi ključnu riječ o sudbini “Alposa”.
Preduzeće je, prema finansijskom izvještaju, u prvom polugodištu prošle godine ostvario gubitak od 1,7 miliona KM, dok su dugovi fabrike premašili 14,2 miliona KM, od čega se dvije trećine odnose na kratkoročne kredite.
Ima prostora za oživljavanje proizvodnje cijevi u dvije smjene, smatraju u Sindikatu
U Sindikatu ukazuju da je putem stečaja prethodno, u oktobru prošle godine, krenula i fabrika “Alpos” iz Aleksinca, i to na zahtjev opštine koja je to učinila u dogovoru sa 250 radnika koji mjesecima nisu primili plate.
Kao osnovni cilj takvog poteza navedeno je predupređenje da stečaj ne pokrene matična fabrika u Šentjuru, jer bi srbijanki “Alpos” u tom slučaju bio samo dio stečajne mase u procesu koji bi se vodio pred slovenačkim sudom. Od novembra je svu fabričku imovinu zakupilo preduzeće “Utva silosi” iz Kovina, koje je u Aleksincu pokrenulo proizvodnju cijevi i uposlilo 69 bivših radnika “Alposa”. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sticajem okolnosti znam Ignjatica, direktor Alposa, i mogu reci da je covjek zaista nastojao da ucini sve da spase Alpos. Medjutim, nije se lako boriti protiv krupnog kapitala i stecaja Alposa Slovenija. Nedavno smo razgovarali i svaka tema mu se zavrsavala na radnicima Alposa i brigom za njihove sudbine (rijetka osobina, endemska, ako mogu reci). Sta reci, nije svaki stecaj lazni.
Ukoliko stečaj Alposa bude trajao predugo,tvornica će ostati bez obučenih i iskusnih radnika,koji već prelaze u druge firme.Mašine. te posebno osjetljiva elektronika.stoje već pola godine.Vrijeme,nažalost,radi protiv Alposa.
Na pomolu je samo još jedan stečajni postupak, odnosno posao za stečajnog upravnika. Kao i sve prethodne “uspješno” će ga okončati . Da će trajati dugo ne treba ni sumnjati. Možda će se neko jednog dana sjetiti da traži reviziju izvršenih stečaja. Ko su stečajni upravnici, koliko stečajnih postupaka vode u isto vrijeme, koliko vremena traje stečajni postupak, kakvi su rezultati iza njih … itd? Vrijeme, kao što je neko napisao u prethodnom komentaru, radi protiv Alposa ali u korist stečajnog upravnika