OLTEN, Švajcarska energetska kompanija “Alpiq” ne namjerava biti suvlasnik buduće projektne kompanije za izgradnju sedmog bloka Termoelektrane Tuzla, već svoje interese u toj investiciji želi ostvariti kroz podjelu proizvedene struje.
Istakli su to regionalni čelnici “Alpiqa”, kompanije koja se jedina javila na pretkvalifikacioni tender “Elektroprivrede BiH” za izgradnju bloka 7 TE Tuzla, na prezentaciji planiranog projekta, koju su za bh. novinare održali u operativnom sjedištu kompanije u švajcarskom gradiću Oltenu.
Hans Ginter Majer, projekt-menadžer “Alpiqa”, izjavio je da je prvenstveni interes te kompanije u projektu “Tuzla 7” sklapanje dugoročnog ugovora o preuzimanju 50 odsto proizvedene električne energije.
“Mi predlažemo da ugovor bude sklopljen na otprilike 20 godina. ‘Elektroprivredi BiH’, pak, prepuštamo potpuno vlasništvo u budućoj projektnoj kompaniji s tim da za sebe tražimo jednog člana u odboru direktora”, kazao je Majer.
Komentarišući vrijednost investicije, za koju su u “Elektroprivredi BiH” naveli da će iznositi 766 miliona evra, u “Alpiqu” su kazali da je to maksimalna procjena, a da će njena preciznija vrijednost biti utvrđena u studiji izvodljivosti. Majer je istakao spremnost “Alpiqa” da investira 80 odsto sredstava, dok će visina avansne uplate za start projekta, kako navodi, biti stvar predstojećih pregovora sa sarajevskom kompanijom. Švajcarci, sa druge strane, od “Elektroprivrede BiH” očekuju da obezbijedi kompletno snabdijevanje bloka 7 TE Tuzla ugljem iz svog rudnika Kreka po proizvodnim cijenama i garantuje besplatnu alokaciju sertifikata o emisiji ugljen-dioksida.
Druga faza tendera za “Tuzlu 7” trebalo bi da bude gotova krajem avgusta, nakon čega će “Elektroprivreda BiH” objaviti da li je “Alpiq” izabran za strateškog partnera. Izgradnja novog bloka TE Tuzla, predviđene instalisane snage 450 megavata, mogla bi u tom slučaju početi već iduće godine, dok je završetak predviđen 2017. godine.
Peter Dvorak, direktor “Alpiqa” za regiju srednje i jugoistočne Evrope, kazao je da je BiH za njih interesantno tržište, jer raspolaže velikim energetskim potencijalima.
“Do sada smo vrlo dobro sarađivali sa partnerima iz ‘Elektroprivrede BiH’ od koje smo kupovali električnu energiju. Nadamo se da ćemo uspješnu saradnju nastaviti i kroz projekat ‘Tuzla 7'”, naglasio je Dvorak.
Novinari iz BiH su prilikom trodnevne posjete “Alpiqu” obišli centar kompanije za trgovinu energentima, te hidroelektranu u Rupoldingenu i nuklearnu elektranu u Gezgenu čiji su najveći akcionari. “Alpiq” je osma energetska kompanija u Evropi po ostvarenom neto prihodu u prošloj godini od skoro deset milijardi evra. Posluje u 30 evropskih zemalja i zapošljava više od 10.500 radnika.
Drina nije u planovima “Alpiqa”
U “Alpiqu” su kazali da nisu planirali podnošenje ponuda za učešće u drugim energetskim projektima u BiH, uključujući i izgradnju hidroenergetskog sistema Gornja Drina, za koji će “Elektroprivreda RS” uskoro raspisati pretkvalifikacioni javni poziv.
“Sada smo potpuno fokusirani na projekat ‘Tuzla 7’, tako da nismo sagledali druge projekte u BiH. To, naravno, ne znači da ih u budućnosti nećemo razmotriti, ali, ponavljam, trenutno to nemamo zacrtano”, kazao je Hans Ginter Majer.
On je, ipak, istakao da “Alpiq” ima dugoročan cilj povećanja angažmana u BiH, za šta bi im izgradnja bloka 7 TE Tuzla poslužila kao odskočna daska.
Blok 7 Termoelektrane Tuzla
766 miliona evra – maksimalni iznos investicije
80% novca obezbijediće “Alpiq”
450 megavata – predviđena instalisana snaga
2017. godina – predviđeni rok za završetak izgradnje
Nezavisne novine