LUKSEMBURG – Evropska investiciona banka (EIB) postavila je Alesandra Bragonzija za novog šefa regionalne kancelarije za Zapadni Balkan, koji je na ovoj poziciji naslijedio Dubravku Negre, čiji mandat se završio polovnom januara.
Potpredsjednica Ljiljana Pavlova, odgovorna za aktivnosti EIB-a na Zapadnom Balkanu istakla je da očekuje sprovođenje inicijativa za region za oporavak od pandemije, ekonomsku tranziciju ka održivom, povezanom, digitalnom i zelenom zajedničkom tržištu.
„Kao banka EU, nastavićemo da snažno pomažemo socio-ekonomski oporavak regiona i razvoj na putu ka EU. Uvjereni smo da će gospodin Bragonzi, kao novi regionalni predstavnik, moći da nastavi na temeljima prošlih postignuća i značajno doprinese aktivnostima iz oblasti transportne povezanosti, malih i srednjih preduzeća i razvoja vitalne infrastrukture, digitalizacije, zelene tranzicije i inovacije. Kroz naše lokalne kancelarije širimo uticaj EIB-a, negujući dobre i produktivne odnose sa lokalnim partnerima koji mogu da se oslone na našu tehničku i finansijsku podršku za sprovođenje strateških investicija u svim sektorima”, istakla je Pavlova.
Prilikom preuzimanja nove funkcije, Alessandro Bragonzi je izjavio da je Zapadni Balkan ozbiljno pogođen pandemijom zbog čega je osetljiv na buduće šokove te da je prioritet EIB-a osnaživanje ekonomskog i zdravstvenog sistema, kao i zalaganje za održivi i zeleni oporavak.
„Radujem se saradnji sa svim našim partnerima, predstavnicima vlada, privatnog sektora i važnih saradnika, uključujući i međunarodne finansijske institucije. Nastojaćemo da povećamo ulaganje u održivu energiju i energetsku efikasnost, održivi transport, dostupnost socijalnih i pristupačnih uslova stanovanja, pristup čistoj vodi, kao i za pomoć kompanijama u najugroženijim sektorima”, istakao je Bragonzi.
Bragonzi je zaposlen u EIB-u već 11 godina. Prije ove funkcije bio je na poziciji predstavnika EIB-a za Albaniju, odgovoran za institucionalne i operativne aktivnosti u zemlji, kao i za Sjevernu Makedoniju i Kosovo. Doprinio je razvoju sistema za upravljanje finansijskim instrumentima EU. Vršio je procjenu, sastavljao i pregovarao finansiranje investicionih projekta i zajmova za vlade, banke i projekte na čelu multidisciplinarnih timova.
EIB je plasirala 8,6 milijardi evra od 2009. godine kako bi podržala modernizaciju vitalne infrastrukture i razvoj privatnog sektora na Zapadnom Balkanu.
CAPITAL: M. Č.