TIRANA, Nezapamćena ekonomska kriza, koja je posljednjih mjeseci pogodila Grčku, izazvala je zabrinutost među mnogim Albancima koji su u njoj krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog vijeka našli “obećanu zemlju”. Oni su se sada, kao i mnogi Grci, suočili s rigoroznim mjerama štednje i neizvjesnom sutrašnjicom.
“Nikada nisam vidio ekonomiju u tako lošem stanju”, rekao je moler Agima Aljiaja, koji se u martu vratio u Albaniju. On će se, nada se, nekako snaći u svojoj zemlji, koja se, takođe, bori s ekonomskim problemima.
Njegov slučaj nije usamljen. On je samo jedan od više od 600.000 sunarodnika, koji su krajem prošlog vijeka, bježeći od neimaštine i komunističkog režima, legalno ili ilegalno, stigli u Grčku. Mnogi od njih su se dobro snašli. Ali, sada se sve preko noći promijenilo.
U ovom trenutku nema preciznih podataka koliko radnika iz Grčke se ove godine vratilo u Albaniju. Njihov broj se svakodnevno povećava, potvrđuju zvaničnici na graničnim prelazima dvije susjedne zemlje.
Mnogi od njih stižu s kompletnim pokućstvom, što znači da ne planiraju više da se vrate u Grčku. Neki se vraćaju sa ušteđevinom i pokušaće da se snađu u privatnom biznisu. Većina Albanca ipak još čeka u nadi da će kriza u Grčkoj proći.
Kriza nije mimoišla ni Albaniju, tako da povratnike čeka neizvjesna sudbina i u njihovoj domovini. Ona je i dalje jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi, u kojoj je stopa nezaposlenosti dostigla 14 procenata. Godišnji dohodak po stanovniku iznosi 3.800 dolara, najniži je na Starom kontinentu, prenose agencije.
Povratnici se, ipak, nadaju boljim danima u Albaniji. Pogotovo što je ona jedna od rijetkih evropskih zemalja koja se još nije suočila s recesijom. Bruto nacionalni proizvod je prošle godine povećan za 3,3 odsto i on će, ako je vjerovati procjenama, 2010. nastaviti brže da raste.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bar neka korist za Grke od krize.
Da slažem se. Dobro za Grke.