BANJALUKA, Prihodi budžeta najvećeg grada Republike Srpske u januaru i februaru su manji za 19 odsto od planiranog i iznose 16 miliona maraka, potvrdili su za CAPITAL u Administrativnoj službi grada Banjaluka. Iako nadležni priznaju da je priliv novca u gradsku kasu smanjen, za njih minus od petine budžeta „nije zabrinjavajući“.
Dok se u odborničkim redovima Skupštini grada potajno špekuliše o sve izvjesnijem rebalansu budžeta i mogućem umanjenju od 10 odsto, u upravi grada tvrde da još nije vrijeme za kalkulacije dok se ne izvrši analiza realizacije prihoda u martu i u naredna dva mjeseca.
“Prihodi ostvareni u januaru i februaru 2013. godine iznose 16 miliona KM ili 81% u odnosu na plan za posmatrani period. U odnosu na isti period prethodne godine, prihodi su ostvareni u neznatno većem iznosu, te stoji konstatacija da se ostvarenje prihoda može smatrati zadovoljavajućim. Ostaje da se vidi kolika će biti realizacija prihoda u periodu mart – maj tekuće godine, kako bi se dobila jasnija slika mogućeg ostvarenja prihoda u toku i do kraja 2013. godine”, navodi se u pismenog odgovoru iz uprave Grada i poručuju kako se ne može sa sigurnošću predvidjeti da li će i kada biti urađen rebalans budžeta.
Rebalans neminovan
Odbornik DNS-a u Skupštini grada Banjaluka Novo Grujić smatra kako neće moći doći do ispunjenja budžeta za ovu godinu, prvenstveno zbog katastrofalnog stanja u preduzećima i generalno u privredi. Samim tim je i rebalans sve izvjesniji.
“Čim nema potrošnje, nema ni novca od PDV-a. Sve evidentnije je da su gradilišta prazna, pa samim tim nema ni novca od građevinskih dozvola. Građani su siromašni, a potrošnja svedena na minimum što se odražava na stanje budžeta”, ističe Grujić.
Budžet Grada Banjaluka za 2013. godinu iznosi 145 miliona maraka i za 50 miliona maraka je manji nego prošlogodišnji.
Da je rebalans budžeta neminovan, siguran je i odbornik PDP-a Zoran Talić, koji kaže da su nedavno dobili informaciju kako je punjenje budžeta ispod planiranog i zatražili od nadležnih u Odjeljenju za finansije da im dostave podatke.
“Sasvim logično je za očekivati da u narednim mjesecima dođe do rebalansa, a moje procjene su da bi to moglo da se desi sredinom godine. Treba imati u vidu da je prihod budžeta smanjen, a i rate kredita stižu na naplatu. Ta kombinacija ne znam kako će završiti, ali evidentno je da ne dozvoljava dalja ulaganja”, poručuje Talić.
Gradska kasa, takođe, trpi i kada je riječ o naplati poreza na nepokretnosti. Za prva dva mjeseca naplaćeno je 485.529,10 KM ili 41% u odnosu na plan, a zaključno sa 20. martom godine realizacija pomenutih prihoda iznosi 621.951,00 KM.
Međutim, nadležne u upravi grada i ovo umanjenje pretjerano ne zabrinjava.
“S obzirom na realizaciju prihoda od poreza na nepokretnosti u istom periodu prošle godine, možemo biti zadovoljni. Međutim, posmatrano u odnosu na plan za tekuću godinu, realizacija nije na očekivanom i planiranom nivou. U kontaktima sa predstavnicima Poreske uprave RS dobili smo uvjeravanja da bi u ovoj godini stepen naplate poreza na nepokretnosti mogao biti znatno veći nego u 2012. godini. Na osnovu ovog, očekujemo da bi prihodi Grada, po osnovu poreza na nepokretnosti mogli biti ostvareni u planiranom obimu”, ističu u Odjeljenju za finansije, te poručuju kako svakodnevno prate priliv svih prihoda, dok će gradonačelnik Slobodan Gavranović blagovremeno Skupštini Grada predložiti odgovorajuće mjere.
Kredit 207 miliona KM
– Kreditno zaduženje grada Banjaluka na dan 31.12.2012. godine iznosi 207.727.659,96 KM.
– Mjesečna obaveza u 2013. godini, po osnovu kreditnih zaduženja je:
– GLAVNICA 1.133.333,00 KM
– KAMATE 512.083,00 KM
– TROŠKOVI SERVISIRANJA 179.166,00 KM
UKUPNO 1.824.582,00 KM
Novinar: Jelena Despotović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo otimajte da isplacujte tolikim neradnicima odbornicke dodatke dnevnice i koje kakve naknade.