BANJALUKA, TUZLA, Bh. poljoprivrednici apeluju na nadležne da preduzmu mjere kako njihovi proizvodi ne bi otišli u bescijenje, nakon što na meso, mlijeko, voće i povrće, uvezene iz EU, bude umanjena ili ukinuta carina.
Reagujući na podatak da bi od 1. januara 2010. godine na ovčije, kozije, teleće i juneće meso te određene vrste mliječnih proizvoda, kao i povrća i voća, trebalo da bude ukinuta ili smanjena carinska stopa, poljoprivredni proizvođači iz BiH ujedinjeni su oko stava da je to alarm za resorna ministarstva, koja pozivaju da spasu poljoprivredu u našoj zemlji.
Bh. poljoprivredi dogodiće se totalni kolaps kada se za uvozne proizvode ukine i umanji carina, stav je koji iznosi Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, Sektor Tuzlanskog kantona.
Svoje mišljenje temelji na tvrdnji da će, nakon tih mjera, brojni uzgajivači stoke, te ratari i voćari iz BiH, zbog udara jake inostrane konkurencije, morati da gase sopstvenu proizvodnju.
“I ovako jedva sastavljamo kraj sa krajem, jer nam je tržište neuređeno i nemamo povoljne podsticaje u odnosu na okruženje. Još kad dođe do smanjenja i ukidanja carina, mi u BiH možemo komotno ugasiti proizvodnju, koja je, čini se, osuđena na propast. Mnogi će vjerovatno morati smanjiti broj grla stoke”, naglašava Hasanović.
Podvlači da će naši poljoprivredni proizvođači, usljed novih problema koji im dolaze od početka naredne godine, bez boljeg podsticaja od strane resornih ministarstava biti prepušteni sami sebi.
“U tom slučaju, izgubićemo tržišnu utakmicu sa zemljama koje izdvajaju enormne sume za poticaje u poljoprivredi. Dakle, nešto se mora poduzeti”, upozorava Hasanović.
Njegovo mišljenje u velikoj mjeri se podudara sa stavom Slobodanke Milošević, predsjednice Udruženja “Euro farmer” iz Bijeljine, koja smatra da je bh. poljoprivredna proizvodnja na samrti i bez novina oko carina.
“Nakon što dođe do ukidanja ili smanjenja carinskih stopa na artikle koje i mi u BiH proizvodimo, to može da sahrani ono što je ostalo od poljoprivrede u našoj zemlji, koja je i sada u izuzetno teškom položaju. Zato u ministarstvima moraju naći mehanizme da nam pomognu”, kaže Miloševićava.
Ukidanje ili smanjenje carina za poljoprivredne proizvode iz EU ne pozdravlja ni Ostoja Nikolić, predsjednik semberskog udruženja “Stočar”, koji misli da su te mjere bespotrebne.
“Kada se to dogodi, mi pogotovo nećemo moći biti konkurenti Evropi. Samim tim domaća proizvodnja će biti potisnuta. Osim toga, ja bih akcenat stavio i na pitanje da li su bh. građani svjesni kakvog je kvaliteta uvozno meso koje jedu. Moj stav je da treba pooštriti kontrolu proizvoda iz uvoza”, riječi su Nikolića.
Miloš Golub, poljoprivrednik iz Gradiške, samo je jedan od brojnih bh. građana koji strahuju da će im ove mjere stvoriti još veće probleme.
“Bescarinski režim, strahujem, mogao bi dobro doći inostranoj konkurenciji da svoje artike u BiH prodaju po znatno nižim cijenama, što bi moglo uništiti domaće proizvođače”, ogorčen je Golub.
Poljoprivrednici iz Semberije smatraju da je ovo samo posljednja u nizu mjera kojima se proteklih godina sistematski išlo na uništavanje domaćeg stočnog fonda.
“Broj seoskih domaćinstava koje drže krave spao je u proteklih 15-ak godina za oko 70 odsto pa se može sa sigurnošću pretpostaviti šta će se desiti nakon smanjenja carina”, kaže Vidak Ilić iz Vršana.
Iz resornih ministarstava ranije su na žalbe o teškom stanju poljoprivrednih proizvođača komentarisali da čine sve da život i rad na selu bude što isplatljiviji.
Manje ili nulte carinske stope:
Ovčije i kozije meso
Teletina i junetina
Neki mliječni proizvodi
Pojedine vrste povrća
Neke vrste voća
Nezavisne novine