BANJALUKA, Banjalučko Javno preduzeće “Akvana” već četiri godine zaredom posluje sa finansijskim gubitkom, a samo u prošloj godini rashodi su od prihoda bili veći za 710.043 KM.
Naime, kako stoji u Izvještaju o poslovanju ovog preduzeća za period januar-decembar 2010. godine, koji je u posjedu “Nezavisnih”, ukupan prihod ovog preduzeća u prošloj godini je bio 2.910.611 KM, dok su rashodi bili 3.620.654 KM.
Ipak, u preduzeću “Akvana” navode da je evidentno da su u prošloj godini ostvarili skoro tri puta veće prihode u odnosu na 2009. godinu, koji su tada iznosili 987.145 KM.
Kako je kazao Rajko Radovanović, direktor preduzeća “Akvana”, najvažniji razlozi za negativno poslovanje u 2009. i 2010. godini su zatečen veliki finansijski gubitak, zatim naglo širenje preduzeća koje upravlja vodenim parkom “Akvana”, Gradskim olimpijskim bazenom (GOB) i Muzičkim paviljonom, te nedovoljna finansijska podrška grada.
“Negativan rezultat poslovanja ove godine od 710.000 KM je manji od negativnog rezultata za 2009. i mnogo manji od onog za 2008. godinu”, istakao je Radovanović, koji je na ovoj funkciji od sredine 2009. godine.
Procjenjuje da će vlastite prihode i u ovoj godini povećati od osam do 12 odsto, ali nije znao reći da li će biti povećan dio prihoda od grada.
On je naveo da je za pretpostaviti da će “Akvana” i ove godine poslovati negativno, jer je teško očekivati da se dio novca koji je potreban iz gradskog budžeta poveća na realan i potreban nivo.
“To može biti očekivano u 2012. godini, a do tada će svi naši objekti raditi u optimalnom kapacitetu”, kazao je Radovanović.
Na pitanje šta se promijenilo u preduzeću otkad je grad vlasnik, odgovorio je da se suštinski nije ništa promijenilo, osim da se “Akvana” proširila. Još je naveo da “Akvana” ima tri velika rashoda i to režijske troškove GOB-a, amortizaciju akva-parka i troškove zarada radnika.
“Rashodi su očigledni i realni, ali ono o čemu mi razmišljamo i na čemu radimo je povećanje prihoda”, kazao je Radovanović.
Izvještaj o poslovanju “Akvane” će se u četvrtak naći pred odbornicima Skupštine grada Banjaluka, koji će ga ocijeniti.
Ranko Baroš, odbornik Narodne demokratske stranke u gradskom parlamentu, smatra da u poslovanju “Akvane” ima mnogo problema, te da bi rukovodstvo trebalo da povede računa o smanjenju rashoda, kako bi oni bili izjednačeni sa prihodima.
“Imaju oni mnogo mogućnosti priliva sredstava, samo treba da ih iskoriste na pravi način”, rekao je Baroš.
Marinko Umićević, odbornik PDP-a u lokalnom parlamentu, ističe da je deficit evidentan, ali da su vidljivi određeni pomaci u poslovanju ovog preduzeća, poput povećanja prihoda što je zasluga novog menadžmenta.
Smatra da za deficite iz ranijih godina neko treba da odgovara, jer je očigledno da prošli menadžment nije dobro odgovorio zadacima. Nezavisne novine
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Šta rade oni da privuku ljude na bazen, napucali visinu karte do neba misle da su ljudi ovce za šišanje. Porodici treba 40 KM da cijeli dan tamo provede, šta je njima. Ili je to možda plan za stečajčić na kojem će se pojaviti neko iz gradske uprave.
Ko je zaposlen u rukvodstvu, sve sami stranački “kadrovi”, nije ni čudo što posluju sa minusom!!!
Još jedno bure bez dna!!!
Gdje je onaj načelnik iz Višegrada, da na osnovu poslovanja ”Akvane” u Banja Luci, sada naruči studiju izvodljivosti (opravdanosti) zamišljenog izgradnje ”Aqva parka” u Višegradu. Ne vjerujem da bi dao ekonomsko opravdanja, ali nisam ekonomista, možda neko i izračuna da može u Višegradu poslovati i sa dobiti.????????”