BANJALUKA – Aktuelna gradska administracija je lani „Akvani“ uz milionsku injekciju iz budžeta poklonila i dio rezervi goriva Civilne zaštite, koje su iskorištene za zagrijavanje Gradskog olimpijskog bazena.
Naime, preduzeće „Akvana“, koje upravlja zatvorenim bazenom, lani je dugo bilo u blokadi zbog dugova preduzeću „Novoteks“ i Poreskoj upravi RS. Blokada bankovnih računa je značila da preduzeće nije bilo u mogućnosti da servisira obaveze i da nabavlja sve ono što je potrebno za rad. Jedna od tih stavki je bila i nabavka energenta za zagrijavanje bazena, što je po svemu sudeći gradska vlast riješila na kreativan način.
Civilna zaštita donirala gorivo po nalogu Grada Banjaluka
V.d. direktor „Akvane“ Sveto Lazić je za CAPITAL objasnio da su Grad Banjaluka i Civilna zaštita donirali određene količine goriva za dogrijavanje vode na Gradskom olimpijskom bazenu.
„Grad, odnosno Civilna zaštita je gorivo obezbijedilo po osnovu sporazuma o saradnji između ‘Akvane’ i Grada Banjaluka. Gorivo je bilo neophodno za funkcionisanje Gradskog olimpijskog bazena, odnosno za opsluživanje javnog interesa za sve sportske plivačke i vaterpolo klubove u gradu“, rekao je Lazić i dodao da se za sve dodatne informacije trebamo obratiti Gradskoj upravi Banjaluka.
Gradski menadžer Grada Banjaluka Bojan Kresojević je kazao da je Grad učinio sve da najvažnije funkcije GOB-a rade besprijekorno.
„Na osnovu usvojenog rebalansa budžeta grada i Statuta grada Banjaluka dodijeljena je određena količina energenta kako bi se održavala temperatura na bazenu u skladu sa okolnostima“, rekao je Kresojević i dodao da je to bilo neophodno zbog situacije u kojoj se lani nalazila „Akvana“.
„'Akvana’ je sto dana bila u blokadi, što znači da se novi ugovori nisu mogli sklapati. Količine energenta koje su bile na zalihama nisu bile dovoljne do kraja godine“, objasnio je Kresojević za CAPITAL.
Kazao je da ne zna o kojim količinama je riječ, ali je dodao da je Grad Banjaluka bio na taj način „podrška „Akvani“, sve dok nisu isplaćena grantovska sredstva za pomoć ovom preduzeću u iznosu od 700.000 KM.
To je, kako on, kaže postalo moguće tek usvajanjem rebalansa budžeta grada Banjaluka za 2022. godinu, kojeg je Skupština grada prihvatila u zadnjim danima prošle godine.
Grad nenamjenski potrošio sredstva Civilne zaštite
Iako ni iz uprave preduzeća, a ni Grada Banjaluka nisu bili raspoloženi da ulaze u detalje ove transakcije, dobro upućeni izvori u rad ovog preduzeća poručuju da je Grad Banjaluka iz rezervi Civilne zaštite dao nekoliko tona energenta za grijanje zatvorenog bazena u zadnja tri mjeseca prošle godine. Time je spriječeno zatvaranje vrata GOB-a kojeg koriste brojni sportisti i građani Banjaluke.
Objašnjavaju da su tim potezom Grada sa jedne strane nenamjenski potrošena sredstva Civilne zaštite, a sa druge strane za „Akvanu“ je stvoren privid da imaju manje troškove, jer su dobili određenu količinu energenta koje preduzeće nije moralo platiti.
Kako je CAPITAL ranije pisao “Akvana” je, prvi put od osnivanja, godinu završila sa pozitivnim poslovnim rezultatom. Ovo preduzeće prošlu godinu je završilo sa plusom od 142.304 KM, prihodi su iznosili 2,7 miliona KM a rashodi 2,6 miiona KM.
Iz uprave „Akvane“ su ranije rekli da su za plus „Akvane“ na kraju prošle godine najviše zaslužna izdvajanja iz budžeta grada u 2022. godini. Grad je lani kroz tekući grant za rad Gradskog olimpijskog bazena (GOB) ukupno izdvojio 1,7 miliona KM. Ako se uzmu u obzir gore navedene informacije Grad Banjaluka je i na druge načine pomogao „Akvani“, tako što im je poklonio rezerve energenta Civilne zaštite koje su spriječile zatvaranje GOB-a.
CAPITAL:V.Popović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koliko znam, gorivo ne može stajati beskonačno, tako da je bolje da se potroši na nešto korisno.