BANJALUKA, Vlada Republike Srpske ocijenila je da je potrebno nastaviti realizaciju aktivnosti iz projekta “Tehnička pomoć za podršku industriji turizma u BiH” uz obavezu da se projektne aktivnosti usaglase sa razvojnim potrebama definisanim u strateškim dokumentima Srpske.
Cilj ovog projekta, čija realizacija je započeta u februaru 2011. godine, jeste postavljanje osnova za razvoj održive industrije turizma u BiH u pripremi za članstvo u EU.
Vlada je nedavno prihvatila informaciju o realizaciji projekta, čija je svrha jačanje sposobnosti struktura podrške turizmu na nivou BiH, entiteta i Brčko distrikta, kako bi odgovorili izazovima sa kojima se suočava sve veća industrija turizma.
Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske u posljednje tri godine aktivno je učestvovalo u realizaciji projekta “Tehnička pomoć za podršku industriji turizma u BiH”.
Projekat je započeo u februaru 2011. godine i prva faza formalno je završena u februaru 2013. godine. Druga faza projekta započela je u martu 2014. i formalno je završena u septembru.
Komponenta jedan projekta odnosi se na Strateški okvir i harmonizovani okvir politika u turizmu.
Projekat je izradio Okvirni dokument za razvoj turizma u BiH sa preporukama za entitetske institucije nadležne za turizam za period 2013-2023. Dokument je pripremljen uz uvažavanje strateških dokumenata iz oblasti turizma u Republici Srpskoj, kao i prijedloga i sugestija predstavnika Ministarstva trgovine i turizma.
Komponenta dva projekta obuhvata pravni i institucionalni okvir u kojem se navodi da će turizam u BiH promovisan shodno ustavnoj i zakonskoj nadležnosti ovlašćenih institucija.
Turizam će biti promovisan tako da će turističke organizacije iz Republike Srpske i Federacije BiH učestvovati zajednički na međunarodnim sajmovima. Svaka institucija predstavljaće turističke potencijale svog entiteta, a Republika Srpska i Federacija BiH imaće vizuelni identitet i prepoznatljivost, ukoliko postoji interes i opravdanost zajedničkog učestvovanja na sajmovima.
Projekat je izradio dva dokumenta sa preporukom o najboljim praksama i EU propisima o kategorizaciji i standardizaciji i inspekcijama u ugostiteljstvu.
Dostavljen je pregled važeće legislative za svaki entitet posebno, te preporuke o daljem usklađivanju sa evropskim pravnim nasljeđem /ACQUIS/ i preuzimanju dobre prakse iz zemalja Evropske unije u oblasti turizma.
Dostavljena je preporuka i za jačanje institucionalnih kapaciteta u oblasti turizma, urađena za svaki entitet posebno.
U okviru komponente tri projekta, koja se odnosi na marketinški okvir i akcione planove, izrađeni su marketing planovi, te prateći akcioni planovi aktivnosti, koji su usklađeni sa važećim strategijama svakog entiteta.
U okviru komponente, koja se odnosi na razvoj ljudskih resursa, isporučena je strategija razvoja ljudskih resursa tzv. Mapa puta HRD, odnosno dokument koji daje preporuku za dalju obuku u javnom i privatnom sektoru turizma sa pregledom izvršenih obuka tokom trajanja projekta. Srna