TOKIO, Na većini azijskih berzi cijene su akcija jutros blago porasle jer je, nakon rasta u Kini, ulagače ohrabrio i rast industrijske proizvodnje u SAD-u, pa su zanemarili podatke o klizanju evrozone u recesiju.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks jutros oslabio 0,5 odsto, a pale su, 0,2 odsto, i cijene akcija u Singapuru.
No, berzovni indeksi u Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasli su između 0,2 i 1 odsto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, u 7,30 sati bio na dobitku 0,5 odsto.
Juče objavljeni podaci ukazuju na jačanje industrijske aktivnosti u dvije najveće svjetske ekonomije, što je podstaklo rast cijena akcija na Wall Streetu i evropskim berzama, a taj se trend nastavlja i jutros na azijskim tržištima.
No, trguje se suzdržano jer je sve jasnije da je evrozona u recesiji. Tamošnja industrijska aktivnost već mjesecima pada, pa je gotovo sigurno da će, nakon pada u posljednjem lanjskom tromjesečju, ekonomija evrozone oslabiti i u prvom ovogodišnjem kvartalu.
I dok su na većini azijskih berzi cijene akcija porasle, u Japanu su pale. Posljedica je to pada cijena akcija japanskih izvoznika pod pritiskom jačanja jena, zbog čega slabi konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskim tržištima.
Nakon što se juče probio iznad 83 jena, jutros se kurs dolara strmoglavio na samo 82,05 jena.
U odnosu na japansku valutu, cijena evra potonula je, pak, s jučerašnjih 110,70 na 109,50 jena.
U odnosu na američku valutu, kurs evra stabilno se kreće oko 1,3340 dolara.
Nakon jučerašnjeg skoka za više od 2 dolara, jutros je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku pala za 20-ak centi, na 105 dolara po barelu, prenose agencije.