BEOGRAD, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić ocijenio je da će ukoliko se ne nađu odgovarajući kupci za pojedine državne banke u Srbiji koje već dugo loše posluju one vjerovatno biti pripojene drugim bankama u vlasništvu države.
“To su banke koje već nekoliko godina imaju probleme u poslovanju, odnosno iskazani gubitak i to je dobro poznato, tako da traže se rješenja, ako se nađe kupac onda će se vjerovatno prodavati, ako ne, onda je najvjerovatnije spajanje sa nekim drugim bankama koje već rade na našem tržištu”, rekao je Dugalić Tanjugu.
“Vjerovatnije je da će doći do spajanja nekih banaka u državnom vlasništvu sa postojećim bankama ukoliko se ne pronađu dobri investitori da kupe takve banke, a danas je to sve teže”, rekao je on
Prema njegovim riječima, u tom smislu ne treba očekivati nepovoljan razvoj događaja koji bi mogao da ugrozi stabilnost bankarskog sektora.
“Te banke nemaju veliko tržišno učešće i ne bi mogle da ugroze čitav bankarski sektor, drugo, nađen je model po kojem je rješavano i pitanje
Agrobanke i Razvojne banke Vojvodine, i nešto slično će biti i ako dođe do nekih promjena u drugim bankama”, naveo je Dugalić.
Kako je istakao, to svakako neće ugroziti stabilnost bankarskog sektora, jer banke su visoko kapitalizovane i imaju likvidnost znatno iznad propisanog minimuma.
Dugalić je ocijenio i da će se trend smanjivanja broja banaka u Srbiji, izražen prije svega kroz njihovo spajanje, nastaviti, i “to je opšta tendencija i u globalnim svjetskim razmjerama, i konkurencija, odnosno samo tržište, nameću to”
Povodom pada kreditne zaduženosti građana i privrede u Srbiji, on je naveo da je to trend koji je uspostavljen u posljednjih nekoliko godina i nije neočekivan.
Da bi se taj trend preokrenuo, potrebno je da se smanji nezaposlenost, da se poveća proizvodnja, poboljša kreditni rejting zemlje, povećaju opšti standard i prosječna zarada, naveo je Dugalić.
“U protivnom ne postoje mogućnosti da se plaćaju preuzete obaveze i sve teže se onda neko odlučuje da se zaduži kada su u pitanju građani, a kod kompanija sve je teže naći dobrog dužnika”, rekao je on.
“Banke su zbog toga u vrlo delikatnoj situaciji – ako olako daju kredite onda dolaze u situaciju da se povećava broj onih koji kredite ne vraćaju, ako zaoštre kreditnu politiku, onda se smanjuje kreditna aktivnost tako da je to jedan začarani krug i banke pokušavaju da prave balans između tih krajnjih mogućnosti koje su im na raspolaganju”, dodao je Dugalić. Tanjug