BRISEL, Na valutnim je tržištima prošle sedmice kurs evra zaronio ispod nivoa od 1,30 dolara, po prvi put od januara, jer se ulagači plaše smanjenja kreditnog rejtinga članica Evropske unije nakon što samit njezinih čelnika nije donio u cjelosti rješenje dužničke krize.
Kurs evra prema dolaru potonuo je prošle sedmice 2,6 odsto, na 1,3042 dolara, dok je u odnosu na japansku valutu oslabio 2,2 odsto, na 101,42 jena.
Američka je valuta, ojačala prema japanskoj, pa joj je cijena porasla za 0,15 odsto, na 77,74 jena.
Evro je pod pritiskom jer je tržište ocijenilo da dogovor čelnika Evropske unije o jačanju fiskalne discipline nije dovoljan napredak u rješavanju dužničke krize.
Agencija Moody's u ponedjeljak je objavila da planira preispitati kreditne rejtinge svih 27 članica EU-a, dok je druga važna rejting agencija Fitch poručila da su pritisci na njihove rejtinge ojačali nakon što prošlosedmični samit EU-a nije iznjedrio u cjelosti rješenje krize. Već prije agencija Standard & Poor's na razmatranje je uvrstila rejtinge 15 od 17 članica evrozone radi mogućeg sniženja.
Zbog toga je polovicom sedmice kurs evra zaronio na najniži nivo u 11 mjeseci, 1,2945 dolara. Ipak, krajem sedmice cijena evra vratila se iznad psihološki važnog nivoa od 1,30 dolara.
„Dođe li do daljnjeg pogoršanja dužničke krize u evrozoni, snižavanja kreditnih rejtinga većem broju zemalja, ili novih problema u bankarskom sektoru, nivo od 1,30 dolara neće se održati”, kaže Arne Lohmann Rasmussen, analitičar u Danske banci.
Ulagači se plaše i mogućnosti da bi neke od članica EU-a mogle, kao i Britanija, odustati od prijedloga o strožem fiskalnom režimu koji je bio glavna tema posljednjeg samita EU-a. Uz to, postoje naznake da su neke centralne banke, uključujući njemačku Bundesbanku, nesklone povećanju zajmova Međunarodnom monetarnom fondu, što potkrepljuju stajališta da bi se kriza mogla intenzivirati u narednoj godini.
Ni privredna situacija ne ide u prilog evropskoj valuti. U vrijeme dok privreda evrozone ide prema novoj recesiji, a u SAD-u najnoviji podaci ukazuju na oporavak, analitičari očekuju da će prema kraju godine evro ostati pod pritiskom, dok će dolar dobivati podršku.
„Očekujemo da će evro ostati pod pritiskom u bliskoj budućnosti”, kaže Jane Foley, valutna analitičarka u Rabobanku. Hina
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
toje nama svedno mi imamo KM.