BEČIĆI, Direktor Poreske uprave Republike Srpske Zora Vidović istakla je da se već osjećaju pozitivni efekti akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije koji je donijela Vlada Srpske, a tek je jedan set zakona radi poboljšanja poslovnog ambijenta prošao parlamentarnu proceduru.
“Drugi set zakona trebalo bi da ide u julu, a treći set bi trebalo da ide u jesen. Očekujemo velike rezultate od tih zakona, a njihova poenta je da se poboljša poslovni ambijent, da poreski obveznici ne budu diskrimisani. Do kraja godine ćemo postići dosta veći efekat, nego do sada, jer je procjena da u BiH siva ekonomija zauzima 20 do 30 odsto”, istakla je Vidovićeva.
Prema njenim riječima, najveći problemi sive ekonomije u Republici Srpskoj su neprijavljeni subjekti koji rade, neprijavljeni radnici i utaja prihoda od prijavljenih poreskih obveznika. To se najčešće dešava zbog neizdavanja fiskalnih računa i transfernih cijena povezanih lica.
Učestvujući u panelu direktora poreskih uprava koji se održava u okviru Samita ministara finansija i guvernera pod nazivom “Finansijska budućnost regiona” u Bečićima, Vidovićeva je naglasila da od rada Poreske uprave Republike Srpske najviše zavise Fond zdravstvenog osiguranja i Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, jer od ukupnih prihoda koji prikupi Uprava, njihov prihod čini 68 odsto.
“Naš problem je što vrlo često mijenjamo zakonske propise u porezima i najčešće mali poreski obveznici nisu u prilici da to sve prate, kao i mali broj inspektora, jer je u EU standard da od ukupnog broja radnika poreske uprave imaju od 20 do 40 odsto inspektora, a Poreska uprava Srpske ima 12,5 odsto inspektora”, navela je Vidovićeva.
Ona je istakla da Poreska uprava Srpske trenutno vrši primjenu integracionog informacionog sistema jer bez njega rijetko koja poreska uprava može da napravi napredak.
“Očekujemo velike rezultate od njegove primjene. Između ostalog, Uprava će biti organizovana na jednoj drugoj osnovi, tako da su naša očekivanja da ćemo imati mnogo bolju naplativost, te kvalitetniji odnos prema našim poreskim obveznicima”, naglasila je Vidovićeva.
Direktor Poreske uprave Crne Gore Milan Lakićević rekao je da je konsolidacija javnih finansija nezamisliva ukoliko se ne istakne značaj i uloga efikasnijih poreskih administracija, odnosno nema finansijske budućnosti regiona ukoliko nema dobrih i efikasnih poreskih uprava.
“Borba protiv sive ekonomije je centralno pitanje kojim se bave poreske uprave na svim sastancima i mi smo ih u proteklim godinama imali i na njima je uvijek istaknuta kontrola da u okviru kampanje `borba protiv sive ekonomije` imamo dobru međudržavnu i međuregionalnu saradnju, jer siva ekonomija fonkcioniše po principu spojenih sudova”, istakao je Lakićević.
Prema njegovim riječima, regionalna saradnja je nešto što je veoma važno ukoliko se žele ostvariti dobri efekti u mjerama za suzbijanje sive ekonomije, kao i osnažiti institucionalne kapacitete poreskih uprava, podići nivo njene efikasnosti, te imati dobru zakonsku regulativu sa pooštrenim kaznenim odredbama.
Vršilac dužnosti direktora Poreske uprave Srbije Dragana Marković rekla je da je ova poreska uprava na početku programa transformacije koji podrazumijeva stvaranje moderne i efikasne poreske administracije s ciljem unapređenje efikasnosti i efektivnosti osnovnih poslovnih procesa, podizanje kvaliteta, kao i smanjenje troškova ispunjavanja poreskih obaveza.
“Takođe, naš cilj je da uspostavimo modernu infrastrukturu i radnog okruženja unutar organizacije, kao i donošenje sistemskih rješenja koje rezultiraju bolju naplatu poreza“, istakla je Markovićeva.
Prema njenim riječima, edukacija poreskih obveznika ima značajnu ulogu u svim poreskim administracijama, odnosno pružanje usluge edukacije poreskih obveznika ima za cilj jačanje njihove volje da dobrovoljno izvršavaju svoje obaveze.
Direktor Poreske uprave Federacije BiH Midhat Arifović rekao je da bez podrške i pomoći ministarstva finansija, vlade, parlamenta, nema ni razvoja, niti prosperiteta društva, dodavši da i poreska administracija treba da bude efikasnija s ciljem što bolje naplate javnih prihoda. Srna