LONDON/NJUJORK, Cijene akcija juče su na evropskim i azijskim berzama bile u usponu, zbog špekulacija da će se cijene ključnih sirovina smanjiti, a gubici kompanija biti manji nego što se prethodno računalo, dok je na deviznim berzama zabilježen je manji pad dolara prema evru, u situaciji kada je, nakon iranskih raketnih proba, nafta opet poskupila.
Glavni svjetski MSCI indeks akcija uvećan je na Londonskoj berzi 0,7 odsto, tokom rane popodnevne trgovine, ali je uprkos tom porastu, taj indikator trenutno 18 odsto niži u odnosu na rekordan nivo ostvaren u oktobru prošle godine.
Britanski nacionalni indeks akcija FTSE 100, koji je ove i potkraj prošle sedmice bio veoma kolebljiv, danas je napredovao 1,3 odsto, zbog opšteg, vjerovatno kratkotrajnog, poboljšanja poslovne klime na tržištu efekata u Londonu.
Rekordne cijene nafte, rastuća inflacija i globalna kreditna kriza su izazvali gubitke bankarskog sektora koji su na globalnom nivou dostigli vrijednost od 400 milijardi dolara, ističe se u izvještaju agencije Blumberg.
Ukazuje se, takođe, da je tržište akcija u Japanu, Kini, Hong Kongu, Njemačkoj i Francuskoj, u padu za najmanje 20 odsto, u odnosu na nivo koji je bilježen prije avgusta prošle godine, kada je izbila kreditna kriza širokih razmjera.
U SAD tržište akcija je, takođe, u pomenutom periodu, veoma oslabilo. Na to upućuje i podatak da je Indeks Standard purs 7. jula bio slabiji skoro 20 odsto u odnosu na nivo beležen pre devet mjeseci.
Nepisano berzansko pravilo da skuplja nafte “povlači” slabljenje dolara nije izvedeno ni u utorak, a američka valuta je na matičnoj berzi u Njujorku vrijedila, tokom rane elektronske trgovine, 1,5693 za evro, prema 1,5670 prekjuče u završnoj trgovini.
Dolar je, dakle, minimalno oslabio prema evropskom takmacu, dok je istovremeno vredio 107,52 jena (juče 107,50), što pokazuje da su pomjeranja kurseva tri vodeće valute, tokom minula 24 sata, bila gotovo zanemarljiva.
Švajcarski franak, koji u kriznim situacijama većina investitora smatra za “sigurno pribježište”, juče se okoristio naraslom napetošću u regionu Zaliva i ojačao je blago prema dolaru.
Evro je, takođe, bio minimalno jači u odnosu na jen, ali nešto veće promjene kurseva glavnih valuta mogu se očekivati tek kada, potkraj ove i početkom naredne sedmice, budu objavljene svježe ekonomske statistike u SAD i zoni evra, tvrde poslanici na Londonskoj deviznoj berzi.